Zaloguj
Reklama

Kiedy krwotok z nosa wymaga pilnej konsultacji z lekarzem?

Chore zatoki
Fot. Panthermedia
Chore zatoki
(0)

Szacuje się, że krwotoki z nosa – w ciągu całego życia – miewa około 6 na 10 osób, spośród wszystkich ich przypadków około 10% wymaga zaś interwencji medyków. Większość krwotoków z nosa można więc opanować samemu, czasami jednak konieczne jest udanie się do lekarza – co wskazywać może na taką konieczność?

Reklama

Krwotoki z nosa to problem pojawiający się przede wszystkim u dzieci i osób starszych, mogą one jednak występować tak naprawdę u pacjenta będącego w dowolnym wieku. Bardzo różne bywają ich przyczyny, jedną z częstszych jest uszkodzenie delikatnych, obecnych w jamie nosowej naczyń krwionośnych: dochodzić do tego może wskutek wydmuchiwania nosa, ale i w następstwie – częstego chociażby u dzieci – wkładania palców do nosa.

Krwotoki z nosa bywają związane z przyjmowaniem pewnych leków, takich jak chociażby leki zmniejszające krzepliwość krwi. Zwiększone ich ryzyko miewają osoby obarczone zaburzeniami krzepnięcia krwi (wynikającymi np. z hemofilii), oprócz tego krwawienie z nosa może występować w przebiegu przełomu nadciśnieniowego czy wskutek urazu.

Ogólne postępowanie w przypadku krwotoku z nosa jest podobne niezależnie od tego, co do niego doprowadziło. Pacjent powinien usiąść z głową pochyloną ku przodowi, a następnie zacisnąć skrzydełka nosa. Zaleca się oddychanie przez nos, oprócz tego najkorzystniej jest – zamiast połykać – starać się wypluwać krew. Po kilku chwilach krwotok powinien ustąpić, istnieją jednak pewne sytuacje, których wystąpienie wskazuje na konieczność udania się do lekarza.

Krwotok z nosa wymaga interwencji medycznej wtedy, gdy utrzymuje się on przez długi czas (przekraczający 15-20 minut). Konsultacja z lekarzem wskazana jest także wtedy, gdy krwawienie jest bardzo intensywne, jak i w sytuacji, gdy jego skutkiem są trudności z oddychaniem czy poczucie osłabienia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze