Zaloguj
Reklama

Jakie są przyczyny pieczenia w nosie?

Krople do nosa, katar
Fot. medforum
Krople do nosa, katar
(0)

Uczucie pieczenia w nosie może wynikać z infekcji, reakcji alergicznej lub innej przyczyny podrażnienia. Osoba narażona na takie dolegliwości może również odczuwać pieczenie, podrażnienie lub swędzenie oczu, gardła, a także zatok.

Reklama

Alergiczny nieżyt nosa

Jednym z powodów może być alergiczny nieżyt nosa. To bardzo popularna choroba występująca u 10-30 proc. społeczeństwa na całym świecie. U osób z alergicznym nieżytem nosa układ odpornościowy błędnie interpretuje nieszkodliwą substancję, taką jak kurz lub pyłek kwiatowy, jako zagrożenie i atakuje ją, prowadząc do stanu zapalnego.

Najszybszym sposobem złagodzenia objawów alergicznego nieżytu nosa jest unikanie alergenu, który powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Na przykład osoby z alergią na pyłki mogą ograniczać przebywanie na świeżym powietrzu w dni, w których występuje pylenie.

Niealergiczny nieżyt nosa

Kolejnym powodem może okazać się niealergiczny nieżyt nosa. Dotyka zwykle osoby dorosłe i powoduje kichanie, katar, a także pieczenie w nosie. W przeciwieństwie do alergicznego nieżytu nosa nie występuje swędzenie oczu i gardła.

Osoby z niealergicznym nieżytem nosa mogą być wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, niektóre zapachy lub chemikalia.

Unikanie czynników wywołujących pieczenie może pomóc złagodzić objawy. Chociaż nie ma lekarstwa, aerozole do nosa z solą fizjologiczną lub płukanki mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok może wystąpić z powodu infekcji wirusowej lub bakteryjnej, a objawy obejmują m.in. katar, zatkany nos, ból głowy, czoła i policzków, gorączkę, śluz spływający do gardła.

Większość przypadków zapalenia zatok wynika z infekcji wirusowych, które ustępują samoistnie bez leczenia. Gdy przyczyną jest bakteria, lekarz może przepisać antybiotyki.

Inne infekcje dróg oddechowych

Infekcja może rozwinąć się w dowolnej części dróg oddechowych, w tym w nosie, gardle i płucach. Czasami odpowiedzialne za to są koronawirusy, takie jak SARS-CoV-2.

Niektóre objawy COVID-19 mogą obejmować katar oraz zatkany nos, które powodują uczucie pieczenia, gorączkę, utratę smaku i węchu, ból głowy, ogólne osłabienie, biegunkę, kaszel.

Każdy, kto podejrzewa, że ​​ma COVID-19, powinien skontaktować się telefonicznie z lekarzem.

Domowe środki zaradcze

Domowe sposoby nie wyleczą infekcji oraz reakcji alergicznej, mogą natomiast złagodzić objawy i zmniejszyć dyskomfort.

W przypadku ciągłego podrażnienia lub zapalenia nosa warto spróbować sprayu do nosa z solą fizjologiczną lub płukania nosa.

Pomocne może okazać się także zwiększenie wilgotności powietrza za pomocą nawilżacza. Mniej suche powietrze może bowiem ułatwić oddychanie i zmniejszyć dyskomfort.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze