Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny odczuwania pieczenia w nosie?

Krople do nosa, katar
Fot. medforum
Krople do nosa, katar
(3)

Uczucie pieczenia w nosie raczej nie jest dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarza, bywa ono jednak bardzo uciążliwe. Doprowadzać do tego problemu mogą rozmaite jednostki, występować on może m.in. w przypadku reakcji alergicznych, ale i w przebiegu wielu różnych infekcji. Po czym więc stwierdzić, co doprowadziło do tego, że pacjent odczuwa nieprzyjemne pieczenie w nosie?

Reklama

Pieczenie w nosie rzadko występuje jako izolowany objaw – zazwyczaj wraz z nim pojawiają się również i inne dolegliwości. Warto je przeanalizować, ponieważ właśnie dzięki temu możliwe może stać się stwierdzenie, co odpowiada za występowanie nieprzyjemnego problemu.

Uczucie pieczenia w nosie pojawiać się może przede wszystkim w przypadku alergicznego nieżytu nosa. Najprawdopodobniej jest to jedna z najczęstszych przyczyn tej dolegliwości – według niektórych opracowań cierpieć na nią może bowiem nawet 30% populacji. O tym, że pieczenie w nosie jest skutkiem chorowania na alergiczny nieżyt nosa, przekonywać może współistnienie wraz z tą dolegliwością takich objawów, jak m.in.:

  • uczucie świądu twarzy, ust czy gardła,
  • wydostawanie się z nosa wodnistej wydzieliny,
  • częste kichanie,
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Pieczenie w nosie spowodowane czasem bywa przez całkowicie inne przyczyny. Wśród innych problemów, które mogą być powiązane z tym objawem, wymienić trzeba przede wszystkim zapalenie zatok, przeziębienie i grypę.

Ogólnie uczucie pieczenia w nosie raczej nie jest objawem, który wskazywałby na stan zagrożenia życia. Z drugiej jednak strony wtedy, gdy problem utrzymuje się przez dłuższy czas, a do tego towarzyszą mu inne nieprzyjemne nieprawidłowości, zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem – dobrze dobrane leczenie w stosunkowo krótkim nawet czasie może doprowadzić do całkowitego ustąpienia doprowadzającego do znacznego dyskomfortu problemu.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze