Zaloguj
Reklama

Hiperosmia: czym jest i jakie mogą być jej przyczyny?

Chore zatoki
Fot. Panthermedia
Chore zatoki
(5)

Jednym z wyróżnianych zaburzeń węchu jest hiperosmia. Problem ten prowadzić może do wyjątkowej drażliwości obarczonego nim człowieka, ale nie tylko – możliwe jest również wystąpienie znacznie poważniejszych konsekwencji nadwrażliwości węchowej. Z jakich jednak powodów niektórzy ludzi doświadczają hiperosmii?

Reklama

Hiperosmia (inaczej nadwrażliwość węchowa) polega na tym, że różne zapachy odbierane są przez pacjenta zdecydowanie silniej niż przez ludzi o prawidłowym węchu. U różnych osób odmienne aromaty mogą doprowadzać do nieprzyjemnych doznań, zauważono jednak, że pacjenci z hiperosmią najczęściej ciężko znoszą kontakt z takimi czynnikami, jak np. świece zapachowe, różne preparaty kosmetyczne, perfumy czy środki czyszczące.

Hiperosmia występuje zdecydowanie rzadziej od innych zaburzeń węchu (takich, jak chociażby anosmia czy hiposmia), nie oznacza to jednak, że można ją zbagatelizować. Nadwrażliwość węchowa może bowiem doprowadzić do naprawdę groźnych powikłań. Standardowo z hiperosmią związane jest odczuwanie przez pacjenta dyskomfortu, problem może jednak ostatecznie wyzwalać bóle głowy (nawet w postaci migren), ale i epizody nudności czy wymiotów. Nadwrażliwość węchową powiązywano już również i z zaburzeniami psychicznymi – okazuje się bowiem, że może ona mieć wpływ na rozwój czy to depresji, czy też zaburzeń lękowych.

O tym, że hiperosmia może być groźna, nie trzeba już nikogo zapewne przekonywać. Co jednak do niej doprowadza? Okazuje się, że możliwych przyczyn hiperosmii jest dość dużo. Zaburzenie może pojawiać się w czasie ciąży – w tym przypadku zazwyczaj ma ono charakter przemijający. Nadwrażliwość węchowa może być jednak powiązana również i z chorobami autoimmunologicznymi (np. z toczniem rumieniowatym układowym), jak i z różnymi jednostkami neurologicznymi (takimi jak np. choroba Parkinsona, padaczka czy stwardnienie rozsiane). Uwagę zwraca się też na to, że hiperosmia – choć rzadko – może być wynikiem chorowania na cukrzycę typu 1, wspomina się także o tym, że ten typ zaburzeń węchu może być efektem stosowania różnych leków.

Hiperosmia czasami może być pierwszym zauważonym przez pacjenta objawem jakiejś groźnej choroby. Z tego właśnie powodu, w razie jej doświadczania, zdecydowanie zalecany jest kontakt z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze