Zaloguj
Reklama

Duszność krtaniowa - czy możemy pomóc?

Ból w okolicy serca
Fot. Shutterstock
Ból w okolicy serca
(5)

Duszność to stan zwężenia dróg oddechowych, który może stanowić stan zagrażający naszemu życiu, jeśli dojdzie do sytuacji całkowitej niedrożności dróg oddechowych. Duszność może mieć różne przyczyny, w tym jedną z nich może być ciało obce zalegające w drogach oddechowych. Duszność może mieć charakter stały, przewlekły, jak również może pojawiać się po intensywnym wysiłku fizycznym. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie określić przyczyny, a objawy się nasilają, konieczne jest wezwanie pomocy medycznej.

Reklama

Brak tchu, uczucie braku powietrza, problem z oddychaniem to odczucia osoby, u której spotykamy się ze stanem duszności krtaniowej. Z obiektywnego punktu widzenia, obserwator może zauważyć pogłębiony i przyspieszony oddech, związany ze wzmożonym wysiłkiem, który towarzyszy czynnościom oddechowym. Ponadto, dodatkowym objawem, może być charakterystyczny świst krtaniowy. Z dusznością krtaniową możemy spotkać się po aktywności fizycznej, co określane jest jako duszność wysiłkowa, ale również są osoby cierpiące na duszność spoczynkową, niezależną od podejmowanej aktywności i występującą stale.

Sama duszność krtaniowa, jest stanem, w którym dochodzi do zwężenia drogi oddechowej na poziomie krtani, powodując trudności oddechowe wraz z charakterystycznym, świszczącym odgłosem. Bardzo ważne jest to, by objawy które się pojawiły były bacznie obserwowane, z racji tego, że w niektórych przypadkach, mogą one wystąpić nagle i nasilać się z dużą szybkością, co bezpośrednio może doprowadzić do uduszenia się.

Co jest przyczyną?

Duszność krtaniowa może mieć swoje źródło w różnego rodzaju guzach, na przykład w guzach występujących na fałdach głosowych, bądź też nerwiakach czy włókniakach zlokalizowanych w tych okolicach. W innym kontekście, może być ona efektem urazu, oparzeń termicznych i chemicznych, błędów lekarskich (na przykład podczas intubacji bądź różnego rodzaju zabiegów operacyjnych), stanem zalanym błon śluzowych, alergiami czy podrażnieniami.

Pomoc

Jeśli mamy do czynienia z tego typu objawami, po naszej stronie leży jak najszybsze wezwanie pomocy medycznej. Duszność krtaniowa ostra, jest stanem, który bezpośrednio zagraża życiu, jak również jest bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji. Konieczne jest bowiem jak najszybsze przywrócenie drożności dróg oddechowych, a w następnej kolejności, ustalenie jej przyczyn, by możliwe było podjęcie działań leczniczych. Czasami przywrócenie drożności dróg oddechowych polega na usunięciu ciała obcego, które się do nich dostało, co jest częstą sytuacją szczególnie w przypadku dzieci. Wówczas nasze postępowanie powinno mieć na celu usunięcie przeszkody zalegającej w drogach oddechowych. Jeśli jednak nie jest to możliwe, by samodzielnie poradzić sobie z problemem, należy niezwłocznie zwrócić się po pomoc medyczną. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Zalecenia diagnostyczno- terapeutyczne w zakresie laryngologii” POSTĘPY W CHIRURGII GŁOWY I SZYI 1/2008

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze