Zaloguj
Reklama

Co może odpowiadać za stałe odczuwanie nieprzyjemnego zapachu?

Opryszczka
Fot. ojoimages
Opryszczka
(0)

Nieprzyjemne zapachy w otoczeniu zdarza się odczuwać każdemu z nas, czasami jednak ludzie odczuwają jakąś niemiłą woń, której nikt poza nimi nie czuje. Przyczyną takiego nietypowego zjawiska mogą być naprawdę różne problemy – niekoniecznie musi ono wynikać z jakiejś choroby psychicznej i związanych z nią omamów węchowych, ale i doprowadzać do odczuwania nieprzyjemnego zapachu mogą choroby zatok, nadmierna suchość w jamie ustnej oraz choroby przyzębia.

Reklama

Tak jak wtedy, gdy jakaś grupa ludzi odczuwa wspólnie nieprzyjemny zapach, nikogo to nie dziwi, tak już zaniepokojenie pojawiać się może w sytuacji, kiedy jedna osoba pyta, co to za nieprzyjemna woń w powietrzu, a jej towarzysze twierdzą, że nic takiego nie czują. Od razu może pojawiać się wtedy myśl, że winna za to jest jakaś choroba psychiczna i rzeczywiście – omamy węchowe, polegające na odczuwaniu zapachu metalicznego, gnicia czy jakiejś innej jeszcze nieprzyjemnej woni, bywają objawami np. schizofrenii czy choroby Alzheimera, jednakże odbieranie nietypowych zapachów występować może w przebiegu szeregu różnych, całkowicie innych jednostek.

Przyczyną odczuwania nieprzyjemnego zapachu bywają choroby zatok, ale i choroby jamy ustnej (np. zapalenie przyzębia). W obu wymienionych problemach winne za nieprzyjemną woń są bakterie i produkowane przez nie metabolity. Zdarza się jednak i tak, że odczuwanie nietypowych, nieprzyjemnych zapachów związane jest ze spożywanymi przez nas pokarmami. Wśród tych produktów, których spożycie może skutkować takim zjawiskiem, wymienić można m.in. czosnek, cebulę oraz bardzo pikantne przyprawy.

Odczuwać nieprzyjemne zapachy mogą również i te osoby, u których często występuje suchość jamy ustnej. Ślina bowiem wśród wielu różnych pełnionych przez siebie funkcji ma za zadanie m.in. usuwać różne cząstki i bakterie z jamy ustnej, oprócz tego neutralizuje ona obecne w niej kwaśne związki. Wtedy, gdy brakuje tego płynu, człowiek staje się zdecydowanie bardziej podatny na odczuwanie nieprzyjemnych zapachów związanych czy to z zaleganiem w jamie ustnej resztek pokarmów, czy też z obecnością w ustach różnorakich bakterii. Wśród stanów, które mogą prowadzić do nasilonej suchości jamy ustnej, wymienić można wiele różnych problemów – zaburzenie pojawiać się może w związku z przyjmowaniem jakichś leków (np. preparatów przeciwhistaminowych czy moczopędnych), jak i z powodu częstego oddychania ustami czy przyjmowania zbyt małej ilości płynów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze