Zaloguj
Reklama

Bolesne rany w obrębie nosa – co może być przyczyną ich występowania?

Chore zatoki
Fot. Panthermedia
Chore zatoki
(0)

Bolesne rany w obrębie nosa miewają różne przyczyny. Najczęściej za problem odpowiadają niegroźne jednostki, zdarza się jednak, że za obecność budzących dyskomfort zmian w obrębie jamy nosowej odpowiadają poważne schorzenia. Jakie jednostki mogą skutkować ranami w obrębie nosa i kiedy tego rodzaju zmiany powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem?

Reklama

Prowadzące do nieprzyjemnych doznań rany w obrębie nosa w swoim życiu miewa zapewne każdy człowiek. Różne bywają przyczyny ich pojawiania się – większość spośród jednostek, które mogą prowadzić do takich zmian, nie stanowi zagrożenia dla życia, pewne jednak z nich zdecydowanie można uznać za groźne.

Najczęściej wystąpienie ran w obrębie nosa związane jest z mechanicznymi uszkodzeniami jego błon śluzowych. Dochodzić do takowych może w związku np. z częstym, intensywnym wydmuchiwaniem nosa – nie trzeba chyba więc tłumaczyć, że dość często bolesne zmiany w jamie nosowej pojawiają się w związku z jakąś wirusową czy bakteryjną infekcyjną (taką jak np. przeziębienie).

Omawiany problem powiązany może jednak być również i ze zdecydowanie poważniejszymi schorzeniami. Zdarza się, że owrzodzenia w nosie mają pacjenci chorujący na toczeń rumieniowaty układowy. W rzadkich zaś, szczęśliwie, przypadkach zmiany o charakterze owrzodzeniowym rozwijają się w związku z nowotworem złośliwym jamy nosowej.

Ogólnie powiedzieć można jedno: najczęściej bolesne rany w obrębie nosa spowodowane są niegroźnymi problemami. Jak jednak wspomniano wyżej, przyczyną ich wystąpienia mogą być również i poważne schorzenia – kiedy więc bezapelacyjnie należy udać się do lekarza? Ze specjalistą warto skonsultować się wtedy, gdy budzące dyskomfort zmiany w jamie nosowej utrzymują się przez długi czas. Udać się na wizytę do lekarza należy również zdecydowanie wtedy, gdy poza ranami w obrębie nosa pacjent zmaga się z jakimiś innymi jeszcze dolegliwościami, takimi jak np. niezamierzona utrata masy ciała, zaburzenia widzenia czy obrzęk twarzy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze