Zaloguj
Reklama

Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zatkany nos
Fot. Panthermedia
Zatkany nos
(0)
Reklama

Zapalenie zatok przynosowych (łac. sinusitis paranasales) może pojawić się po zwykłym przeziębieniu. Przyczyn zapalenie zatok jest bardzo wiele i mogą one wystąpić u pacjentów w każdym wieku (od dzieci po osoby dorosłe i starsze). Pierwsze objawy stanu zapalnego zatok są przez większość pacjentów bagatelizowane, gdyż jak wiadomo mogą stanowić pozostałości po chorobie.

Objawy i przebieg zapalenia zatok przynosowych

Z czasem za wyjątkiem kataru pojawia się ból u nasady nosa i/lub czoła, ból i ucisk w okolicach głowy oraz nieprzyjemny zapach z ust. Objawy bólowe nasilają się np. podczas wstawania z łóżka czy przy pochylaniu się. Problemy z zatokami dotykają bardzo często osób chorujących na astmę a także alergików. Leczenie zapalenia zatok przynosowych jest trudne i często długotrwałe. Niestety gdy choroba ta pozostaje nieleczona może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych oraz powikłań takich jak: ropień mózgu czy zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych.

Jakie są objawy zaplenia zatok? Czy zapalenie zatok zawsze wymaga specjalistycznego leczenia? Czy istnieją sposoby zapobiegania zapaleniom zatok u ludzi?

Wszystko o zapaleniu zatok

Zatoki przynosowe (jamy powietrzne w obrębie czaszki) pełnią ważne funkcje w organizmie: modulują głos, amortyzują mózg przed urazami, nawilżają wdychane powietrze a także je ogrzewają. Przyczyn zapalenia zatok jest bardzo wiele, najczęściej spowodowane jest ono zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Problem ten dotyka w szczególności osoby chorujące na astmę, alergików i pacjentów z nieprawidłowościami w budowie anatomicznej nosa m.in.: skrzywienie przegrody nosowej. Bardzo często towarzyszą one osobą z przerostem migdałków podniebiennych i gardłowych. Rozwojowi tego schorzenia sprzyjają częste infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia odporności a także próchnica. Stan zapalny prowadzi  do wytwarzania wydzieliny, zatykającej ujście zatok.

Powietrze nie może swobodnie przepływać w związku z powyższym zaczynany odczuwać różne objawy.

Do najczęściej wymienianych zaliczamy:

  • ból oczu, obrzęk powiek oraz okolic wokół oczu,
  • ból w okolicy nasady nosa,
  • bóle i zawroty głowy,
  • obfita wydzielina z nosa (wodnista, ropna, gęsta),
  • podwyższona temperatura - złe samopoczucie,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • brak apetytu.

U wielu pacjentów występuje przewlekły kaszel, swędzenie w gardle oraz odkrzykiwanie. W przypadku zauważenia u siebie wyżej opisanych objawów należy zgłosić się do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze