Nieżyt nosa i zapalenie zatok - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, podłoże genetyczne

Stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych może przybierać postać ostrą lub przewlekłą. W pierwszym przypadku, objawy choroby trwają od 5 dni do 12 tygodni. Postać ostrą charakteryzują najczęściej infekcje wirusowe. Wywołane są one zazwyczaj przez rinowirusy odpowiedzialne za objawy przeziębienia, rzadziej przez wirusy grypy. O przewlekłym stanie zapalnym błony śluzowej nosa i zatok przynosowych mówimy wówczas, gdy objawy trwają dłużej niż 12 tygodni. Niejednokrotnie, w postaci przewlekłej opisywanej choroby dochodzi również do powstania polipów, a więc rozrostu tkanki łącznej pochodzącej z blaszki właściwej błony śluzowej nosa.
Objawy i przebieg nieżytu nosa i zapalenia zatok
Do najważniejszych objawów nieżytu nosa i zapalenia zatok przynosowych należy:
- wyciek wydzieliny z nosa,
- uczucie zatkania nosa,
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- kaszel,
- zaburzenia węchu,
- wrażenie rozpierania w okolicy zmienionej zapalnie zatoki,
- ból głowy.
Często dochodzi również do stanu podgorączkowego (rzadziej do gorączki). Błona śluzowa jest zaczerwieniona i obrzęknięta. W przypadku przewlekającego się stanu zapalnego konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej zatok przynosowych oraz wdrożenie leczenia poprawiającego odporność organizmu.
Leczenie nieżytu nosa i zapalenia zatok
Sprawnie działający układ immunologiczny człowieka jest w stanie sam sobie poradzić z ostrą infekcją wirusową, jaką jest nieżyt nosa i zapalenie zatok. Stosowanie leków w tym przypadku ma znaczenie objawowe.
Poniżej przedstawiono substancje lecznicze skuteczne w opanowaniu objawów opisywanego schorzenia:
- płukanie jamy nosowej lub inhalacjen roztworem izotonicznym chlorku sodu (0,9 % NaCl),
- roztwory hipertoniczne (bardziej stężone) soli fizjologicznej mają sens szczególnie w przypadku uczucia zatkania nosa oraz zalegania w jamie nosowej dużej ilości wydzieliny,
- donosowe stosowanie żelu z depantenolem, olejem sezamowym lub kwasem hialuronowym w celu nawilżenia śluzówki jamy nosowej,
- podawanie jednego z niżej wymienionych środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych:
- kwas acetylosalicylowy, zwany popularnie aspiryną, może być podawany w jednorazowej dawce 500 mg; przeciwwskazaniem do stosowania aspiryny jest wiek dziecka do 12 roku życia oraz uczulenie na salicylany,
- ibuprofen, podawany w jednorazowej dawce 200-400 mg co 6 godzin.
- w razie silnego bólu głowy lub w celu obniżenia wysokiej gorączki, do jednorazowej dawki leku przeciwzapalnego należy podać 500 mg paracetamolu; przeciwwskazaniem do zastosowania paracetamolu są schorzenia wątroby, w tym niewydolność tego narządu,
- podawanie środka działającego pobudzająco na receptory alfa-adrenergiczne, a więc m.in. obkurczającego naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, w celu udrożnienia jamy nosowej:
- miejscowo: krople z ksylometazoliną, nafazoliną lub oksymetazoliną,
- ogólnie: doustne postaci leków z pseudoefedryną lub fenylefryną.
- podawanie środka działającego hamująco na receptor histaminowy H1:
- miejscowo: krople z dimetindenem,
- ogólnie: doustne postaci leków z cetyryzyną, lewocetyryzyną, loratadyną, desloratadyną lub terfenadyną.
- w razie nieskuteczności wyżej wymienionych preparatów, można zastosować krople z sulfatiazolem, który jest lekiem z grupy sulfonamidów działającym silnie przeciwbakteryjnie.
Gdy objawy infekcji nie ustępują po około 12 dniach, można przypuszczać, że doszło do wtórnego zakażenia bakteryjnego.
Wówczas lekarz może zalecić stosowanie jednego z poniższych antybiotyków:
- amoksycyliny w dawce 1,5-2 g co 12 godzin,
- cefuroksymu w dawce 0,5 g co 12 godzin,
- klarytromycyny w dawce 0,5 g co 12 godzin,
- azytromycyny w dawce 0,25-0,5 g przez 3 dni lub 2 g w dawce pojedynczej.
Pomocne może się również okazać zastosowanie roztworu propionianu flutikazonu w postaci aerozolu do nosa. Jest to glikokortykosteroid, a więc będzie wykazywał działanie silnie przeciwzapalne po około 2-3 dniach od rozpoczęcia stosowania. Należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów miejscowych może powodować niekorzystne zmiany z funkcjonowaniu błon śluzowych jamy nosowej.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- zapalenie zatok,
- nieżyt nosa