Zaloguj
Reklama

Wirusowe i bakteryjne zapalenie zatok przynosowych

Ból zatok
Fot. Panthermedia
Ból zatok
(0)

Wielu pacjentów nie wie, że ma problemy z zatokami przynosowymi. Zmiany zapalne bardzo utrudniają sprawne funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także zdrowy sen. Bardzo często problemy z zatokami pojawiają się w okresie jesienno- zimowym. Jeśli towarzyszące temu objawy nie ustąpią po 10 dniach należy zgłosić się do laryngologa. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia zatok przynosowych? W jaki sposób są one leczone?

Reklama

Co wiemy o zapaleniu zatok przynosowych?

Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem przestrzenie, które wysłane są błoną śluzową. W ich skład wchodzą zatoki szczękowe, czołowe, klinowe i sitowe. Wysłane są one urzęsionym nabłonkiem i zawierają gruczoły produkujące śluz. Stany zapalne zatok przynosowych pojawiają się bardzo często w przebiegu różnego rodzaju infekcji wirusowych. W szczególności gdy mamy do czynienia z adenowirusami, wisusami para grypy czy koronowirusami. Pierwszymi objawami są ból gardła, oczu, kichanie, gorączka, bóle mięśniowe, zatkanie nosa, problemy z oddychaniem, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, złe samopoczucie. Z czasem pojawia się wyciek z nosa, który początkowo jest wodnisty. Mamy wtedy najczęściej do czynienia z wirusowym zalaniem zatok przynosowych.

W przypadku gdy wydzielina z nosa staje się gęsta i przybiera kolor żółty, pojawia się wysoka gorączka, silny kaszel, obrzęk i ból w okolicy oczodołu mówimy o bakteryjnym zapaleniu zatok. Wywołane jest ono najczęściej przez takie bakterie jak: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis.

Konieczne jest w takiej sytuacji włączenie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, miejscowych na zmniejszenie bólu głowy i gardła. Jeśli objawy się nasilają należy podać antybiotyk.

Zarówno wirusowe jak i bakteryjne zapalenie zatok przynosowych wymaga całkowitego wyleczenia. Choroba ta ma tendencje do nawracania nieleczona bądź leczona niewłaściwie może prowadzić do wielu powikłań. Zapalenie zatok przynosowych bardzo często występuje u dzieci, choć dotyka także osób dorosłych oraz starszych. Jej cięższy przebieg jest bardzo często spotykany u osób z osłabioną odpornością, chorobami przewlekłymi czy alergiami.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze