Zaloguj
Reklama

Problemy z zatokami przynosowymi

Ból zatok
Fot. Panthermedia
Ból zatok
(0)

Zatoki przynosowe, definiowane są jako dwie przestrzenie pneumatyczne w kościach twarzoczaszki, które mają połączenie z jamą nosową.

Reklama

Rozwijają się one już w życiu płodowym. Cały czas poznawane są funkcje zatok przynosowych, ale wśród najważniejszych należy wymienić m.in.: oddechową, termiczną, fonetyczną, statyczną oraz mechaniczną. Na zatoki przynosowe składają się zatoki: szczękowe, sitowe czołowe oraz zatoka klinowa. Wielu pacjentów nawet po błahej infekcji ma problemy z zatokami przynosowymi, którym towarzyszą różne objawy.

Jak rozpoznać, że mamy problemy z zatokami i jak sobie z nimi radzić?

W większości przypadków, problemy z zatokami wywołane są przez różnego rodzaju wirusy (rhinowirusy, wirusy grypy i paragrypy), mogą to być także bakterie (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus infuenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus ureus, Bacteroides, Fusobacterium, Peptostreptococcus) bądź grzyby. Wirusy mają zdolność do szybkiego namnażania się, uszkadzają błonę śluzową nosa i zatok, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego (może dojść do niego przez wiele czynników np. skrzywienie przegrody nosa, astma oskrzelowa czy nieżyt nosa.
 
Pierwsze objawy problemów z zatokami przynosowymi przypominają zwykłe przeziębienie. Towarzyszą im wydzielina z nosa, obrzęk, ucisk w okolicy nasady nosa, problemy z oddychaniem, spływanie wydzieliny do gardła, nieprzyjemny zapach z ust oraz bóle oczu. Pacjent, cały czas odczuwa „zatkanie, zapchanie” nosa. Jeśli takie objawy utrzymują się kilka dni bądź nawet tygodni należy koniecznie zgłosić się do laryngologa.


fot. ojoimages

Rodzaje problemów z zatokami przynosowymi wywołane przez proces zapalny

W chwili obecnej wyróżnia się kilka rodzajów stanu zapalnego zatok przynosowych, z uwzględnieniem stanu zapalnego, są to:

  • przewlekłe zapalenie zatok (trwa nawet powyżej 12-stu tygodni) i jest wynikiem niewłaściwego leczenia,
  • ostre zapalenie zatok (trwa kilka dni),
  • podostre zapalenie zatok (utrzymuje się do 12-stu tygodni).

Każdy pacjent z zapalenie zatok przynosowych prezentuje indywidualne objawy. Pamiętajmy jednak by zawsze skonsultować się ze specjalistą. W przypadku zaistnienia konieczności wykonania dodatkowych badań powinniśmy się na nie zgodzić, wszelkie leki oraz antybiotyki powinny być wybrane zgodnie z zaleceniami lekarza, po czym należy udać się na wizytę kontrolną. W śród domowych sposobów walki z zapaleniem zatok przynosowych jest stosowanie inhalacji, preparatów udrożniających nos oraz środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze