Zaloguj
Reklama

Naturalne sposoby na chore zatoki

Katar alergiczny
Fot. Panthermedia
Katar alergiczny
(0)

Zapalenie zatok przynosowych to jedna z najczęstszych przypadłości w krajach o umiarkowanym klimacie. Schorzenie występuje głównie w okresie jesienno-zimowym, porze sprzyjającej zapadaniu na infekcje górnych dróg oddechowych.

Reklama

W Polsce niemal połowa społeczeństwa przeszła ostre zapalenie zatok, a prawie 15% zmaga się z przewlekłym zapaleniem zatok.

Ważne! Jak wskazują badania, prawie 70% rzekomych bólów migrenowych ma podłoże w chorych zatokach.

Zatoki przynosowe stanowią naturalny filtr wdychanego powietrza. Ich rolą jest przystosować powietrze do potrzeb organizmu (ogrzanie, oczyszczenie, nawilżenie). Gdy przeziębienie wywołuje zatkanie ujść zatok lub też pojawi się obrzęk błony śluzowej – powietrze zostaje uwięzione w zatokach, jego ciśnienie wzrasta, zalega śluz i zaczyna się proces namnażania bakterii. W efekcie rozwija się zapalenie zatok, które objawia się m.in. bólem pod i nad oczami.

Ważne! Wirusy odpowiadają za niemal 98% przypadków ostrego zapalenia zatok. Najczęściej jest to rezultat przeziębienia.

W przypadku choroby w początkowej fazie warto w leczeniu użyć naturalnych sposobów.

Inhalacje

Należą do najskuteczniejszych metod. Rodzaje inhalacji, jakie można zastosować, to inhalacje:

  • solą – wsypać do gorącej wody 7 łyżek soli kuchennej. Po zamieszaniu roztworu należy się nad nim pochylić, nakryć głowę ręcznikiem i oddychać powstałą parą przez kilka minut. Terapię powinno się stosować raz dziennie przez okres 5 dni,
  • ziołami (m.in. rumianek, tymianek), mającymi właściwości rozkurczowe, pomagające w pozbyciu się zalegającej wydzieliny – 50 gramów ziela należy parzyć w 1 litrze wody. Inhalować powinno się około 10 minut, raz dziennie przez okres kilku dni,
  • olejkami eterycznymi (m.in. eukaliptusowy, sosnowy), które charakteryzują się właściwościami udrażniającymi drogi oddechowe. Kilka kropli wybranego olejku należy dodać do gorącej wody. Inhalacja powinna trwać kilka minut. Należy ją wykonywać raz dziennie przez parę dni.

Napary ziołowe

Picie naparów ziołowych jest dobrym sposobem na walkę z dolegliwościami chorych zatok. Skuteczna jest mieszanka z kwiatów lipy, suszonych malin i miodu spadziowego. Wszystkie składniki (po jednej łyżeczce) parzy się przez 10 minut. Napar powinno się pić 3 razy dziennie.

Ciepłe okłady

Ten sposób pomoże zwłaszcza na ból umiejscowiony u nasady nosa. Okłady można stosować z rozgrzanego (np. w piekarniku do temperatury 60 stopni C) grochu, który wpierw należy wsypać do woreczka. Mogą to być także woreczki z solą leczniczą, która dzięki uwalnianym związkom bromu i jodu dodatkowo wpływa na udrożnienie nosa. Okład powinno się stosować kilka razy dziennie na oczy, policzki bądź też czoło przez około 30 minut.

fot. panthermedia

Masaż wodny

Polega na masowaniu okolic zatok strumieniem ciepłej wody z prysznica. Terapia pomaga w zwalczaniu bólu oraz pozbyciu się zalegającej wydzieliny.

Oczyszczanie

W zapaleniu zatok istotne jest oczyszczanie zatkanego nosa, będącego jednym z objawów choroby. Nie wolno zatem zapominać o „toalecie nosa”. Skutecznym sposobem jest wciąganie do nosa wraz ze strumieniem powietrza soli fizjologicznej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Krzeski A., Gromek I.: Zapalenie zatok przynosowych. Wydawnictwo Via Medica. Gdańsk 2008.
    Jurkiewicz D., Zielnik-Jurkiewicz A.: Zapalenie zatok przynosowych. Wydawnictwo Alfa Medica Press. Bielsko-Biała 2006.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze