Krwotoki z nosa - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Czy krwotok z nosa powinien nas niepokoić? Krwotok z nosa powinien wzbudzić naszą czujność, zwłaszcza, jeśli dotyczy małego dziecka. Co robić, gdy mamy do czynienia z krwotokiem? Kiedy zgłosić się po pomoc?
Spis treści:
- Krwawienie z nosa u dzieci
- Krwawienie z nosa u ciężarnych
- Badanie laryngologiczne
- Tamowanie krwotoku z nosa
- Leczenie
Krwotoki z nosa mogą pojawić się niespodziewanie, bez wyraźnej przyczyny. Mogą być objawem choroby, stąd nie należy ich bagatelizować. Nagłe krwawienia z nosa najczęściej pojawiają się u dzieci i osób starszych.
Wśród najczęstszych przyczyn wywołujących krwotoki z nosa wymienia się:
- Nadciśnienie tętnicze;
- Choroby zakaźne;
- Wysoką gorączkę;
- Hemofilię;
- Małopłytkowość;
- Uszkodzenie wątroby;
- Urazy nosa;
- Wrodzone wady przegrody nosowej;
- Nabyte wady przegrody nosowej;
- Nadmierny wysiłek fizyczny;
- Przegrzanie organizmu;
- Miażdżyca;
- Problemy z unaczynieniem śluzówki nosa i skłonność do pękania naczynek;
- Polipy nosa;
- Zapalenie błony śluzowej nosa;
- Ziarniaki w przegrodzie nosowej;
- Suchy katar;
- Nowotwory nosa i zatok;
- Stosowanie niektórych leków, rozrzedzających krew.
Krwotoki z nosa mogą być również konsekwencją urazów nosa – złamania czy przesunięcia przegrody nosowej.
Objawy krwawienia z nosa zależą od przyczyny krwotoku – mogą to być pojedyncze, niewielkie ślady krwi na papierze. Możemy mieć również do czynienia z intensywnym krwotokiem z nosa, kiedy krew płynie intensywniej, czy to z jednej czy z obu dziurek.
Krwawienie z nosa u dzieci
Krwotok z nosa u dzieci może być spowodowany zbyt mocnym wycieraniem noska, dłubaniem w nosie bądź… zaleganiem ciała obcego w nosie. W przypadku silnego krwawienia z nosa u dziecka, skonsultuj się z lekarzem!
Krwawienie z nosa u ciężarnych
Przyczyny krwawienia z nosa w ciąży są najczęściej związane ze zmianami w krążeniu krwi – wynika to z poszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ilości przepływającej krwi. Może również wynikać z wysychania śluzówki nosa – pomoc może przynieść stosowanie nawilżaczy w kroplach lub żelu. W przypadku częstego pojawiania się krwotoków, należy skonsultować się z lekarzem.
Badanie laryngologiczne
Lekarz laryngolog pomoże zdiagnozować przyczynę krwawienia z nosa oraz pomoże wyeliminować problem. W pierwszym kroku lekarz przeprowadza wywiad lekarski – ocenia stan zdrowia pacjenta, pyta o wiek, przyjmowane leki czy choroby współistniejące. W czasie wizyty lekarz może wykonać badanie jamy nosowej – np. za pomocą wziernika Hartmanna. Może przeprowadzić badanie ręczne czy badanie tzw. wziernikowanie tylne. Lekarz może zlecić głębsze badania kierując pacjenta na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny.
Krwawienie z nosa, fot. panthermedia
Tamowanie krwotoku z nosa
- Wysuń głowę do przodu – dzięki temu minimalizujesz ryzyko zakrztuszenia krwią.
- Lekko ściśnij skrzydełka nosa – zrobisz to za pomocą kciuk i palca wskazującego. Utrzymuj uciśnięcie przez około 5 minut.
- Poproś, aby ktoś z bliskich przygotował zimny kompres – przyłóż go do nosa.
- Jeśli krwawienie jest intensywne i nie ustępuje – skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym.
Leczenie
Leczenie krwotoków z nosa zależy od postawionej diagnozy. Przykładowo, jeśli przyczyną występowania krwotoków jest krzywa przegroda nosowa, lekarz może zalecić przeprowadzenie interwencji chirurgicznej, pozwalającej na przywrócenie prawidłowego kształtu przegrody. Pamiętajmy, że pojawienie się krwi z nosa nie musi od razu wskazywać na poważny problem jak np. choroba nowotworowa. Ważne jest jednak szybkie postawienie diagnozy aby wyeliminować źródło problemu.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Piotr Kwast, Lidia Zawadzka-Głos. Krwawienia z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie. Nowa Pediatria 3/2015, s. 83-86
Dorota Miętkiewska-Leszniewska. Krwawienia z nosa – diagnostyka i zasady postępowania. Stany nagłe po dyplomie.Nr 04/2018