Zaloguj
Reklama

Kiedy katar nie trwa tydzień

Autorzy: mgr farm. Karolina Znajewska
Alergia na pyłki traw
Fot. Pantherstock
Alergia na pyłki traw
(5)

Katar nieleczony trwa tydzień, leczony – siedem dni. To popularne porzekadło niestety nie zawsze jest zgodne z prawdą. Przyczyn nieżytu nosa jest wiele. Ta kłopotliwa dolegliwość często bywa stanem przewlekłym, na przykład jeżeli ma podłoże alergiczne.

Reklama

Diagnostyka

Alergiczny nieżyt nosa jest częstą chorobą w wielu krajach rozwiniętych – cierpi na nią 10–20% populacji ogólnej. Odsetek chorych w krajach europejskich wciąż rośnie.

O alergicznym nieżycie nosa mówimy, kiedy stan zapalny śluzówek nosa i zatok jest wywołany alergenami wziewnymi. W wyniku kontaktu z nimi, komórki zapalne organizmu chorego wytwarzają skierowane przeciwko nim swoiste IgE, co daje charakterystyczne objawy. Jeżeli alergenem są pyłki roślin (sezonowy nieżyt nosa, pyłkowica), towarzyszą temu symptomy takie jak:

 • wodnisty wyciek z nosa
 • kichanie (zwłaszcza seryjne)
 • świąd oraz zaczerwienienie nosa
 • rzadziej - zatkanie nosa
 • często towarzyszą objawy ze strony oczu (łzawienie, zaczerwienienie, świąd, obrzęk powiek)
 • czasami również świąd uszu i gardła

U dzieci można zaobserwować dodatkowe, nieswoiste objawy, jak:

 • podkrążone oczy („cienie alergiczne”- związane z zastojem krwi w naczyniach żylnych błony śluzowej  zatok przynosowych)
 • fałdy Denniego – Morgana (wywołane przewlekłym obrzękiem błony śluzowej nosa i/lub zatok przynosowych)
 • poprzeczna bruzda na grzbiecie nosa
 • przodozgryz

Objawy alergicznego nieżytu nosa wywołane roztoczami są mniej spektakularne. Pacjenci skarżą się raczej na stałe zatkanie nosa, odchrząkiwanie spływającej po tylnej ścianie nosa wydzieliny (co często przyczynia się do wysuszenia i bólu gardła) oraz osłabienie węchu.
Wyciek i kichanie w razie kontaktu ze zwierzęciem wskazuje, że to ich alergeny są odpowiedzialne za objawy alergicznego nieżytu nosa.
W niektórych przypadkach objawy omawianej choroby są mniej oczywiste – chory skarży się na zaburzenia snu, chrapanie, trudności w pracy lub nauce związane z zaburzeniami koncentracji, suchość w ustach, czy podwyższoną temperaturę ciała.

Leczenie

Jak w przypadku każdej choroby alergicznej, podstawą jest unikanie ekspozycji na alergeny. W przypadku uczulenia na roztocza zaleca się pokrycie materaców, koców, poduszek pokrowcami nieprzepuszczającymi roztoczy i cotygodniowe pranie pościeli w temperaturze 55-60 °C. Ze względu na dużą wrażliwość roztoczy na niską temperaturę korzystne jest wietrzenie pościeli i koców podczas mrozu, a w przypadku dzieci – regularne zamrażanie pluszowych zabawek. Wykazano, że niektóre środki roztoczobójcze (np. benzoesan benzylu, tanina), stosowane regularnie, zmniejszają populacje roztoczy. Nie udowodniono jednak ich klinicznej skuteczności w zmniejszaniu objawów alergii.
Wybór odpowiedniej spośród metod farmakologicznych, jest zależny od tego czy alergia ma charakter okresowy czy przewlekły.


W przypadku nieżytów sezonowych stosuje się leki przeciwhistaminowe i /lub obkurczające naczynia, donosowo lub doustnie. W cięższych przypadkach należy dołączyć glikokortykosteroidy lub kromony donosowo, a także rozważyć immunoterapię swoistą.


W leczeniu przewlekłego nieżytu nosa nie stosuje się donosowych preparatów obkurczających naczynia krwionośne, ze względu na ryzyko wystąpienia tachyfilaksji, reaktywnego ("z odbicia") obrzęku błony śluzowej nosa i "polekowego nieżytu nosa" (rhinitis medicamentosa).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1. Medycyna Praktyczna 2000/04, "Leczenie alergicznego nieżytu nosa - Stanowisko European Academy of Allergology and Clinical Immunology"
  2. Materiały pokonferencyjne („Farmakoterapia chorób jamy ustnej, nosa i gardła”, wykład dr hab. Katarzyny Winnickiej)

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze