Zaloguj
Reklama

Czy wiesz jak pachnie wiosna?

Autorzy: dr Katarzyna Mudel
Wiosna
Fot. Panthermedia
Wiosna
(5)

Wiosna zbliża się coraz większymi krokami i już lada moment zagości na dobre. Nadchodzący czas to przede wszystkim zapachy: woń mokrej ziemi, kwitnących kwiatów i budzącej się do życia natury. Zadbaj o swój układ oddechowy, aby nie przegapić ani jednego zapachu wiosny.

Reklama

Katar jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości chorobowych zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Charakteryzują go następujące objawy: obecność nadmiernej wydzieliny w nosie, uczucie swędzenia, pieczenia czy zatkania nosa, częste kichanie i łzawienie z oczu. Oprócz nich mogą pojawić się również: drapanie w gardle, kaszel- najczęściej suchy, bóle głowy, uczucie zatkania uszu, upośledzenie węchu, a nawet smaku. Należy pamiętać, że nie wolno bagatelizować kataru. Długotrwały problem prawdopodobnie oznacza zapalenie zatok, a nieleczony nieżyt nosa może prowadzić do poważnych powikłań.
Jak wynika z raportu „Jak Polacy leczą zatoki? - ponad połowa Polaków zmaga się z powracającym i uciążliwym problemem chorych zatok od ponad dwóch lat.

Zwalcz katar przed wiosną

Przede wszystkim zadbajmy o otaczające nas środowisko, przykręćmy kaloryfery w domu, aby temperatura nie była zbyt wysoka, a powietrze za suche. Należy również regularnie oczyszczać nos z zalegającej wydzieliny. „Podczas czyszczenia nosa zaleca się oczyszczanie każdej dziurki oddzielnie, aby nie prowadzić do powstania zbyt dużego ciśnienia w nosie, które może przesunąć zarazki chorobotwórcze do zatok lub ucha środkowego.” – radzi lekarz medycyny rodzinnej dr Katarzyna Mudel. Dodaje również, że poza tym, powinniśmy odpoczywać, pić dużą ilość płynów i właściwie się odżywiać.

Jeżeli jednak najprostsze metody zawodzą, katar może być objawem chorych zatok. „W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych leczenie obejmuje płukanie nosa roztworami soli oraz glikokortykosteroidy donosowe. Aby ulżyć w trudnościach z oddychaniem, związanych z zatkanym nosem można rozważyć zastosowanie leków sekreto litycznych. Warto skorzystać z fitoterapii, czyli terapii za pomocą leków pochodzenia roślinnego, których skuteczność potwierdzona jest badaniami klinicznymi. Należy jednak uważać, po co sięgamy w aptece, czy są to leki, czy suplementy. Pamiętajmy, że lek leczy, a suplement jedynie uzupełnia. Można rozważyć, antybiotykoterapię, zazwyczaj przez dwa tygodnie, a w razie potrzeby przedłużyć leczenie na kolejne dwa tygodnie. W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych istotne jest ograniczenie narażenia na infekcje górnych dróg oddechowych i ekspozycji na zanieczyszczenia, w tym dym tytoniowy.” - radzi dr Mudel.

Już dziś zadbaj o swój układ oddechowy, aby w pełni oddychać świeżym wiosennym powietrzem i cieszyć się zapachami budzącej się do życia natury.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze