Ból twarzy - co może oznaczać?

Dolegliwości bólowe w obrębie twarzy mogą mieć różne podłoże - nie zawsze muszą świadczyć o groźnych schorzeniach (m.in. jaskra, nowotwory jamy ustnej). Bardzo często ból twarzy jest objawem towarzyszącym migrenom, problemom z zębami. Uskarżają się także na ten dyskomfort osoby cierpiące na zapalenie zatok przynosowych. Przyczyn pojawienia się bólu twarzy jest sporo - większość z nich jest niegroźna.
Do najbardziej popularnych przyczyn bólu twarzy zalicza się ten, o charakterze stomatologicznym - mocny ból zęba, szczęki a także obszaru kości policzkowej (zazwyczaj świadczy o wystąpieniu zapalenia ozębnej). Dolegliwość zaczyna się bólem przemijającym, w miarę rozwoju przypadłości objawy się nasilają - ból staje się tępy, świdrujący i rozchodzi się w okolice kości szczęki (symptomem towarzyszącym jest opuchlizna policzka).
Czym jest ból twarzy
Odpowiedzialnymi za transportowanie impulsów bólowych są włókna nerwu trójdzielnego. Istnieją różne typy objawów bólowych zlokalizowanych w obrębie twarzy:
- ból, którego źródłem są głęboko umiejscowione struktury (słabo lokalizowany oraz tępy),
- ból, którego podłoże znajduje się w tkankach skórnych twarzy (charakteryzują go symptomy ostrzejsze).
Ważne! Najczęstszymi przyczynami bólu twarzy są chore zatoki i ból głowy. Jednakże powszechny pogląd, iż zdecydowana większość bólu twarzy to rezultat wystąpienia zapalenia zatok przynosowych jest błędna.
Ból twarzy może przyjmować wielorakie odczucia i mieć charakter:
- pulsujący,
- tępy,
- kłujący,
Ważne! Najczęściej ból jest opisywany przez pacjentów, jako ostry i przeszywający.
Czas trwania objawów bólowych także nie jest zawsze taki sam. Ból może być:
- przejściowy,
- stały.
O etiologii bólu nie zawsze świadczy miejsce jego występowania - należy pamiętać o takim zjawisku jak tzw. „ból odniesiony (m.in. oka), jego odczuwalność jest w obszarze dalekim od rzeczywistego źródła.
Ważne! W postawieniu prawidłowej diagnozy, niezmiernie istotny jest wywiad lekarski, który pozwala ukierunkować dalszą diagnostykę - może wymagać on konsultacji laryngologicznej, neurologicznej, jak i okulistycznej. Bardzo ważne są badania (m.in. dno oka, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny).
fot. panthermedia
Przyczyny bólu - charakterystyka
Powody wystąpienia dolegliwości o charakterze bólowym mają nie tylko różne przyczyny, ale ponadto przybierają także różnoraką postać.
Schorzenia zatok
Do najczęstszych „winnych” wystąpienia bólu w obrębie twarzy, zalicza się chorobę, jaką jest zapalenie zatok. W zależności od postaci zatok - ból obejmuje inne obszary głowy a w tym także twarzy (m.in. wzmaga się przy nachylaniu, dotyka szczęki, policzków). Objawami towarzyszącymi może być (m.in. zatkany nos, problemy z węchem, opuchnięte powieki).
W ustąpieniu objawów pomogą (m.in. leki przeciwbólowe, inhalacje, środki farmakologiczne).
Idiopatyczny ból twarzy
Schorzenie często określane jest, jako tzw. „twarzowa postać migreny”. Źródło przypadłości nie jest do końca znane - dolegliwości w dużej mierze są natury psychicznej. Osoby, które najczęściej dotyka ta jednostka chorobowa należą:
- do mało aktywnych,
- z tendencją do stanów depresyjnych,
- nadużywające leków.
Pacjenci ból opisują, jako parzenie bądź pieczenie (zazwyczaj obejmujące jedną tylko stronę twarzy). Ból należy do stałych, przewlekłych z niewielkimi okresami ustępowania (z reguły na skutek odpoczynku).
Ważne! Leczenie jest trudne i długotrwałe. Jednakże im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na zmniejszenie bólu.
Choroby zębów
W przypadku bólu twarzy o podłożu stomatologicznym, jak była już o tym mowa powyżej - pojawiająca się dolegliwość może świadczyć o zapaleniu ozębnej. Ponadto ból wędrujący w okolicę kości jarzmowej może sugerować zapalenie miazgi, a ból o charakterze przeszywającym sugerować nieprawidłowe leczenie kanałowe zęba.
Podstawą jest udanie się do stomatologa, który wykluczy inne niż stomatologiczne, źródła pochodzenia dolegliwości bólowych. Ze środków doraźnych pozostają (m.in. tabletki przeciwbólowe, płukanki o charakterze przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym).
Choroby ślinianek
Schorzenia tego typu również mogą powodować dyskomfort w postaci bólu twarzy, zlokalizowany jest on w bocznej części twarzy:
- obszar mięśnia żwacza (ślinianki większe),
- okolica całej jamy ustnej (mniejsze gruczoły ślinowe).
Metodyka leczenia odbywa się na zasadzie podawania preparatów, które powodują zwiększenie wydzielania śliny, a także w przypadku ostrego stanu zapalnego (antybiotyki).
O charakterze naczyniowym
Ten rodzaj dolegliwości powoduje pojawienie się bólu migrenowego - obejmuje zazwyczaj połowę twarzy (obszar czołowy). Pacjenci opisują ból, jako pulsujący. Do symptomów, jakie mogą towarzyszyć tej jednostce chorobowej należy (m.in. światłowstręt, nudności). Bóle tego typu mają charakter nawrotowy.
Pochodzące z okolic oczu
W tym przypadku rozróżnia się dwa typowe schorzenia:
- zapalenie oczodołu (choroba objawia się nagłą bolesnością i zaczerwienieniem gałki ocznej, obrzękiem powieki jak i wytrzeszczem oka).
Ważne! Bezzwłocznie należy udać się do okulisty, który po badaniu zaleci odpowiednie leczenie - krople do oczu mające działanie przeciwzapalne (kortykosteroidy).
- jaskra (niezwykle groź choroba oczu. Objawia się nagłym i bardzo mocnym bólem oka rozchodzącym się również do kości twarzy, któremu towarzyszy utrata ostrości widzenia).
Leczenie polega na obniżeniu ciśnienia śródgałkowego to tego poziomu, w którym nie ma dalszego ryzyka uszkodzenia nerwu wzrokowego. W terapii stosuje się farmakologię (krople), laseroterapię, operacje przeciwjaskrowe.
Neuralgia nerwu trójdzielnego
Jednostka chorobowa charakteryzuje się nagłym, silnym oraz piekącym bólem. Ból może być odczuwany także, jako kłucie - umiejscowiony jest po jednej stronie twarzy. Wzmaga go (m.in. dotykanie twarzy, mówienie).
Ważne! Ból pojawia się tylko w ciągu dnia - rozpoczyna się nagle i tak też ustępuje.
W miarę trwania schorzenia, ilość ataków bólowych oraz czas ich trwania - ulega zwiększeniu. Objawami towarzyszącymi mogą być (m.in. wyciek z nosa, zaczerwienie skóry twarzy).
Ważne! Choroba należy do przewlekłych (przebiega z okresami zaostrzeń jak i remisji). W przypadku, gdy nie jest leczona bądź też terapia przebiega w niewłaściwy sposób - ból się umacnia oraz rośnie oporność na leki.
W leczeniu schorzenia stosuje się karbamazepinę, a także m.in. leki przeciwzapalne oraz witaminy z grupy B. W przypadku wzmożonych objawów przeprowadza się blokady gałęzi nerwu, polegające na ostrzykiwaniu ich środkiem znieczulającym.
Ważne! Ból twarzy, który nie ustępuje bądź się powtarza - nie powinien być bagatelizowany. Wczesna diagnoza nie tylko skróci czas leczenia, ale uchroni przed poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- G. Fuller „Badanie neurologiczne - to proste”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005 rok
A. Prusiński „Neurologia praktyczna”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005 rok
A. Szczeklik (red) „Choroby wewnętrzne” tom 2, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006 rok
Adres www źródła:
- www.adamed.expert/bol-twarzy-co-moze-byc-przyczyna-bolow-w-okolicy-twarzy/
- www.superlinia.pl/co_sygnalizuje_bol_glowy_itwarzy/
- www.wylecz.to/pl/choroby/stomatologia/bol-twarzy-przyczyny-objawy-i-leczenie-bolu-twarzy.html
- www.iasp.-pain.org/files/Content/ContentFolders/GlobalYearAgainstPain2/20132014OrofacialPain/FactSheets/Neurovascular_Orofacial_PainPl.pdf
- https://www.twojezdrowie.wordpress.com/2008/02/05/zapalenie-galki-ocznej/
- www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/poradnik,29,co-to-jest-jaskra-i-jak-ja-leczyc-,412.chtm
- www.laryngo.pl/porada/zapalenie-slinianek-objawy-diagnoza-leczenie/4338
Kategorie ICD:
- Choroby układu oddechowego
- Inne choroby górnych dróg oddechowych
- Ostre zakażenie górnych dróg oddechowych
- Ostre zapalenie zatok przynosowych
- Tagi:
- ból twarzy,
- twarz,
- ból