Zaloguj
Reklama

Ból twarzy - co może oznaczać?

Ból głowy
Fot. Panthermedia
Ból głowy
(5)

Dolegliwości bólowe w obrębie twarzy mogą mieć różne podłoże - nie zawsze muszą świadczyć o groźnych schorzeniach (m.in. jaskra, nowotwory jamy ustnej). Bardzo często ból twarzy jest objawem towarzyszącym migrenom, problemom z zębami. Uskarżają się także na ten dyskomfort osoby cierpiące na zapalenie zatok przynosowych. Przyczyn pojawienia się bólu twarzy jest sporo - większość z nich jest niegroźna. 

Reklama

Do najbardziej popularnych przyczyn bólu twarzy zalicza się ten, o charakterze stomatologicznym - mocny ból zęba, szczęki a także obszaru kości policzkowej (zazwyczaj świadczy o wystąpieniu zapalenia ozębnej). Dolegliwość zaczyna się bólem przemijającym, w miarę rozwoju przypadłości objawy się nasilają - ból staje się tępy, świdrujący i rozchodzi się w okolice kości szczęki (symptomem towarzyszącym jest opuchlizna policzka).

Czym jest ból twarzy

Odpowiedzialnymi za transportowanie impulsów bólowych są włókna nerwu trójdzielnego. Istnieją różne typy objawów bólowych zlokalizowanych w obrębie twarzy:

 • ból, którego źródłem są głęboko umiejscowione struktury (słabo lokalizowany oraz tępy),
 • ból, którego podłoże znajduje się w tkankach skórnych twarzy (charakteryzują go symptomy ostrzejsze).

Ważne! Najczęstszymi przyczynami bólu twarzy są chore zatoki i ból głowy. Jednakże powszechny pogląd, iż zdecydowana większość bólu twarzy to rezultat wystąpienia zapalenia zatok przynosowych jest błędna.

Ból twarzy może przyjmować wielorakie odczucia i mieć charakter:

 • pulsujący,
 • tępy,
 • kłujący,

Ważne! Najczęściej ból jest opisywany przez pacjentów, jako ostry i przeszywający.

Czas trwania objawów bólowych także nie jest zawsze taki sam. Ból może być:

 • przejściowy,
 • stały.

O etiologii bólu nie zawsze świadczy miejsce jego występowania - należy pamiętać o takim zjawisku jak tzw. „ból odniesiony (m.in. oka), jego odczuwalność jest w obszarze dalekim od rzeczywistego źródła.

Ważne! W postawieniu prawidłowej diagnozy, niezmiernie istotny jest wywiad lekarski, który pozwala ukierunkować dalszą diagnostykę - może wymagać on konsultacji laryngologicznej, neurologicznej, jak i okulistycznej. Bardzo ważne są badania (m.in. dno oka, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny).

 

fot. panthermedia

Przyczyny bólu - charakterystyka

Powody wystąpienia dolegliwości o charakterze bólowym mają nie tylko różne przyczyny, ale ponadto przybierają także różnoraką postać.

Schorzenia zatok

Do najczęstszych „winnych” wystąpienia bólu w obrębie twarzy, zalicza się chorobę, jaką jest zapalenie zatok. W zależności od postaci zatok - ból obejmuje inne obszary głowy a w tym także twarzy (m.in. wzmaga się przy nachylaniu, dotyka szczęki, policzków). Objawami towarzyszącymi może być (m.in. zatkany nos, problemy z węchem, opuchnięte powieki).

W ustąpieniu objawów pomogą (m.in. leki przeciwbólowe, inhalacje, środki farmakologiczne).

Idiopatyczny ból twarzy

Schorzenie często określane jest, jako tzw. „twarzowa postać migreny”. Źródło przypadłości nie jest do końca znane - dolegliwości w dużej mierze są natury psychicznej. Osoby, które najczęściej dotyka ta jednostka chorobowa należą:

 • do mało aktywnych,
 • z tendencją do stanów depresyjnych,
 • nadużywające leków.

Pacjenci ból opisują, jako parzenie bądź pieczenie (zazwyczaj obejmujące jedną tylko stronę twarzy). Ból należy do stałych, przewlekłych z niewielkimi okresami ustępowania (z reguły na skutek odpoczynku).

Ważne! Leczenie jest trudne i długotrwałe. Jednakże im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na zmniejszenie bólu.

Choroby zębów

W przypadku bólu twarzy o podłożu stomatologicznym, jak była już o tym mowa powyżej - pojawiająca się dolegliwość może świadczyć o zapaleniu ozębnej. Ponadto ból wędrujący w okolicę kości jarzmowej może sugerować zapalenie miazgi, a ból o charakterze przeszywającym sugerować nieprawidłowe leczenie kanałowe zęba.

Podstawą jest udanie się do stomatologa, który wykluczy inne niż stomatologiczne, źródła pochodzenia dolegliwości bólowych. Ze środków doraźnych pozostają (m.in. tabletki przeciwbólowe, płukanki o charakterze przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym).

Choroby ślinianek

Schorzenia tego typu również mogą powodować dyskomfort w postaci bólu twarzy, zlokalizowany jest on w bocznej części twarzy:

 • obszar mięśnia żwacza (ślinianki większe),
 • okolica całej jamy ustnej (mniejsze gruczoły ślinowe).

Metodyka leczenia odbywa się na zasadzie podawania preparatów, które powodują zwiększenie wydzielania śliny, a także w przypadku ostrego stanu zapalnego (antybiotyki).  

O charakterze naczyniowym

Ten rodzaj dolegliwości powoduje pojawienie się bólu migrenowego - obejmuje zazwyczaj połowę twarzy (obszar czołowy). Pacjenci opisują ból, jako pulsujący. Do symptomów, jakie mogą towarzyszyć tej jednostce chorobowej należy (m.in. światłowstręt, nudności). Bóle tego typu mają charakter nawrotowy.

Pochodzące z okolic oczu

W tym przypadku rozróżnia się dwa typowe schorzenia:

 • zapalenie oczodołu (choroba objawia się nagłą bolesnością i zaczerwienieniem gałki ocznej, obrzękiem powieki jak i wytrzeszczem oka).

Ważne! Bezzwłocznie należy udać się do okulisty, który po badaniu zaleci odpowiednie leczenie - krople do oczu mające działanie przeciwzapalne (kortykosteroidy).

 • jaskra (niezwykle groź choroba oczu. Objawia się nagłym i bardzo mocnym bólem oka rozchodzącym się również do kości twarzy, któremu towarzyszy utrata ostrości widzenia).

Leczenie polega na obniżeniu ciśnienia śródgałkowego to tego poziomu, w którym nie ma dalszego ryzyka uszkodzenia nerwu wzrokowego. W terapii stosuje się farmakologię (krople), laseroterapię, operacje przeciwjaskrowe.

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Jednostka chorobowa charakteryzuje się nagłym, silnym oraz piekącym bólem. Ból może być odczuwany także, jako kłucie - umiejscowiony jest po jednej stronie twarzy. Wzmaga go (m.in. dotykanie twarzy, mówienie).

Ważne! Ból pojawia się tylko w ciągu dnia - rozpoczyna się nagle i tak też ustępuje.  

W miarę trwania schorzenia, ilość ataków bólowych oraz czas ich trwania - ulega zwiększeniu. Objawami towarzyszącymi mogą być (m.in. wyciek z nosa, zaczerwienie skóry twarzy).

Ważne! Choroba należy do przewlekłych (przebiega z okresami zaostrzeń jak i remisji). W przypadku, gdy nie jest leczona bądź też terapia przebiega w niewłaściwy sposób - ból się umacnia oraz rośnie oporność na leki.

W leczeniu schorzenia stosuje się karbamazepinę, a także m.in. leki przeciwzapalne oraz witaminy z grupy B. W przypadku wzmożonych objawów przeprowadza się blokady gałęzi nerwu, polegające na ostrzykiwaniu ich środkiem znieczulającym.

Ważne! Ból twarzy, który nie ustępuje bądź się powtarza - nie powinien być bagatelizowany. Wczesna diagnoza nie tylko skróci czas leczenia, ale uchroni przed poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze