Zaloguj
Reklama

Aspekt psychologiczny w chirurgii nosa

Autorzy: Karolina Kozłowska
Nos
Fot. Shutterstock
Nos
(5)

Aspekt psychologiczny w chirurgii nosa, jak pokazują badania, odgrywa duże znaczenie. Chirurgia plastyczna nosa przychodzi z pewnością z pomocą w sytuacjach kiedy doszło do uszkodzenia szkieletu nosa podczas urazu czy wypadku. Jednak wiele osób decyduje się na zabieg z przyczyn niezadowolenia z kształtu swojego nosa. Jak nos może wpływać na postrzeganie nas samych i nas przez innych? Steven Dayan, chirurg plastyczny, przeprowadził badanie, w którym wyniki sugerują, że kształt nosa może wpływać na nasz odbiór. A może tylko nasze przekonania o wyglądzie kreują mylne wyobrażenia naszego odbioru? 

Reklama

‘Nos, jaki jest każdy widzi…’

Nos znajduje się w centrum naszej twarzy i siłą rzeczy, jest punktem, który podczas zwykłej rozmowy staje się miejscem fiksacji wzroku naszego rozmówcy. To on, choć nie tylko, rysuje charakter naszej twarzy, dopełnia lub zaburza harmonię jaką ona tworzy. Zdarza się, że kojarzymy kogoś właśnie z jego charakterystycznym wyglądem nosa. Niejednokrotnie nos może być źródłem kompleksów, niezadowolenia, a nawet, jak pokazują badania, elementem wpływającym na poczucie naszej wartości. W dzisiejszym świecie piękno jest bardzo cenione, upragnione i istotne.

Za wszelką cenę staramy się mieścić w przyjętych kanonach piękna, nawet jeśli czasem oznacza to znaczącą ingerencję w nasz wygląd zewnętrzny. Nie wahamy się przed licznymi wizytami u kosmetyczek, fryzjerów, na solariach, czy najnowszych rodzajach masażu przy użyciu oleju z alg morskich. Gdy i po takim pakiecie zabiegów nasze poczucie wartości ani drgnie, zastanawiamy się co dalej? Przychodzi pora na interwencję chirurga plastycznego. Czy jest to zawsze lek na całe zło? Czy chirurgiczna poprawa ma szansę odmienić nasze spojrzenie?

Czy istnieje idealna twarz?

Czy w ogóle można odpowiedzieć na pytanie: ‘czym jest piękno?’. Dla jednych to duże, pełne oczy, dla innych podkreślone kości policzkowe, dla jeszcze innych wydatne łuki brwiowe. Wielu artystów w swoich dziełach różnorodnie przedstawia piękno kobiety, ponieważ jak wiele dzieł, tak wiele jest definicji piękna. Oczywiście piękna definiowanego jako uroda zewnętrzna. Dla wielu natomiast piękno to nie tylko zbiór określonych cech fizycznych uważanych za atrakcyjne, ale charakter, czy przekonania moralne. Próbuje się określić idealne rysy twarzy, ale jak dotąd nie określono algorytmu tworzenia pięknej twarzy.

Prędzej możemy mówić o zakresie normy, aniżeli o ideale. I takim stwierdzeniem posługują się chirurdzy. Do oceny proporcji twarzy może służyć tzw. ‘trójkąt estetyczny’, który bierze pod uwagę 5 kątów twarzy. Są to odległości kątowe m.in. między wierzchołkiem nosa a wargą górną, nosem a bródką, czy nosem a szyją. W chirurgii nosa ważne jest aby nos, jako struktura nieparzysta i pojedyncza, zajmował środkową część twarzy oraz łączył się z sąsiednimi elementami tworząc harmonijną całość. Chirurdzy posiłkują się różnymi metodami pomiarów proporcji, nachylenia grzbietu nosa w projekcji profilu, ustawieniu skrzydełek nosa oraz szerokości wierzchołka nosa. Wszystko to ma na celu osiągnięcie „chirurgicznego ideału”, czyli wyniku w ramach szeroko pojętej normy, czyli prawidłowości anatomicznej i funkcjonalnej. 

fot. panthermedia

Jak nos wpływa na odbiór naszej osoby?

Steven Dayan, chirurg plastyczny z University of Illinois w Chicago, przeprowadził badanie, w którym chciał zbadać jak korekta wyglądu nosa jego pacjentów wpłynie na ich postrzeganie przez otoczenie. Grupie badanych pokazywał fotografie pacjentów przed i po zabiegach chirurgicznych, które polegały na różnorakich korektach „urody” nosa. Aby wyeliminować sugestię informacją, czy ktoś przeszedł operację nosa czy też nie, podzielił pacjentów losowo. Każda fotografia była oceniona pod względem kilku aspektów, m.in. atrakcyjności dla płci przeciwnej, możliwości odniesienie sukcesu zawodowego, lepszych możliwości w relacjach z innymi czy też wyższych możliwości społecznych. Okazuje się, że fotografie na których znajdowali się pacjenci po zabiegu rekonstrukcyjnym nosa byli oceniani zdecydowanie wyżej, we wszystkich ocenianych aspektach.  Największy wzrost zanotowano w ocenie atrakcyjności u płci przeciwnej (wzrost o 31% w stosunku do fotografii sprzed zabiegu).  

Podsumowanie

Jak widać, nos może mieć istotne znaczenie w odbiorze nas przed innych. Nie znaczy to jednak, że osoby z nosem odbiegającym od, nazwijmy to, powszechnie przyjętych norm, są mniej lubiani czy mają niższe szanse na odniesienie sukcesu. Musimy pamiętać, że ma na to wpływ szereg innych czynników - chociażby nasz charakter, wola, samozaparcie czy chęć osiągnięcia wyznaczonego celu. Niemniej jednak, wydaje się, że wygląd czasem mógłby nam pomóc, a przynajmniej nie utrudnić, tego celu osiągnąć. Okazuje się także, że osoby, które czują się atrakcyjne mają często większe poczucie własnej wartości.

Czują się pewniej i odważniej by podjąć różne wyzwania. Patrząc na to z drugiej strony, osoby, które borykają się z kompleksami, choćby z obszaru swojej twarzy, często mają przekonanie, że nie są w stanie osiągnąć pewnych celów . Trudniej jest im uwierzyć, że mają równe szanse. Oczywiście nie jest to też reguła. Wiele też zależy od naszych skłonności poddawania się takim sugestywnym myślom. Odmienność nie zawsze musi być przekleństwem! Wręcz przeciwnie nasza siła może być w odmienności.

Może być cechą, która nas wyróżnia i nadaje charakteru. Jak odnaleźć równowagę? Z pewnością nie powinniśmy całej naszej energii skupiać na dążeniu do idealności pod każdym względem. Ważne by dostrzegać to co nas stanowi mocny punkt i starać się wzmacniać pozytywne myśli. Chirurgia nosa nie powinna być za każdym razem jedynym rozwiązaniem naszych problemów, postrzegania samego siebie…

Niemniej jednak nie powinniśmy jej przekreślać. W wielu sytuacjach takich jak uraz, wypadek komunikacyjny, uszczerbek twarzoczaszki z pewnością przychodzi z pomocą. Każdy przypadek jest indywidualny i tak powinien być rozpatrywany. Przed decyzją warto porozmawiać z chirurgiem odnośnie motywacji zabiegu, oczekiwaniach i rezultatach ingerencji. 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Altering First Impressions After Facial Plastic Surgery, Steven Dayan, M.D., F.A.C.S., Kirk Clark, M.D., and Allan A. Ho, M.D, Aesth. Plast. Surg. 28:301–306, 2004

Reklama
(5)
Komentarze