Zaloguj
Reklama

Zespół z Krakowa stworzył związek hamujący koronawirusa

Badania laboratoryjne prowadzone nad lekami
Fot. panthermedia
Badania laboratoryjne prowadzone nad lekami
(0)

Czy krakowski zespół pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pyrcia okaże się czarnym koniem w wyścigu do znalezienia skutecznej substancji hamującej rozwój koronawirusa?

Reklama

Profesor Krzystof Pyrć jest znanym specjalistą badającym koronawirusy. Jako krajowy ekspert w tej dziedzinie, wraz ze swoim zespołem, rozpoczął intensywne badania nad substancjami, które potencjalnie mogą okazać się skuteczne w hamowaniu infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jak wskazuje profesor Pyrć, opracowany związek chemiczny o nazwie HTCC wykazuje silne właściwości hamujące rozwój wirusa w warunkach in vitro.

HTCC został stworzony na bazie chitozanu, który wiąże się ze specyficznym białkiem tworzącym tzw. koronę wirusa. Co to daje? Połączenie HTCC z białkiem w koronie wirusa powoduje zablokowanie możliwości oddziaływania całości z receptorem komórkowym, a w konsekwencji hamuje możliwość wnikania wirusa do wnętrza komórek i namnażania się.

Naukowcy prowadzili badania zarówno z wykorzystaniem modelu komórkowego w warunkach in vitro, jak i modelu przypominającego zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego. Jak wskazuje uczony, opracowana substancja jest innowacyjna w skali światowej. Profesor Pyrć i jego zespół poszukują partnera komercyjnego bądź instytucjonalnego, który będzie chętny do kontynuowania badań w warunkach klinicznych u ludzi. Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały toksyczności ani pogorszenia stanu ich zdrowia.

Czy jest to strzał w dziesiątkę i wkrótce usłyszymy o spektakularnym sukcesie naszych rodaków?

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze