Zaloguj
Reklama

Zażółcenie języka – przyczyny

Język
Fot. Shutterstock
Język
(0)

Zażółcenie języka wynikać może ze zwyczajnych zaniedbań higienicznych, ale i może ono być związane z różnymi jednostkami chorobowymi, takimi nawet jak żółtaczka czy grzybica. Kiedy więc zauważenie żółtej barwy języka powinno nas skłonić do dokładniejszego zadbania o higienę, a kiedy problem ten powinniśmy skonsultować z lekarzem?

Reklama

Prawidłowo język ma zabarwienie różowawo-czerwonawe. Kolor tego ludzkiego organu może się jednak zmieniać w przypadku wielu różnych problemów zdrowotnych – język może stawać się m.in. malinowy, białawy czy żółtawy.

Z zażółceniem języka zetknąć się tak naprawdę nietrudno. Do takiego zjawiska doprowadzić może bowiem chociażby odwodnienie – zmniejsza się wtedy produkcja śliny, która w normalnych warunkach niejako „spłukuje” bakterie i osady z powierzchni języka, wobec czego przy zmniejszonym wydzielaniu śliny może on stawać się właśnie żółtawy. Innymi częstymi przyczynami zażółcenia języka są palenie papierosów, picie dużych ilości kawy czy niedostateczne czyszczenie jamy ustnej.

Do zażółcenia języka może jednak doprowadzać nie tylko niedostatek higieny, ale i może za to odpowiadać… oczyszczanie jamy ustnej. Okazuje się bowiem, że niektóre preparaty czyszczące – np. te zawierające mentol, etanol czy olejek eukaliptusa – mogą sprawiać, że język przyjmie żółtawą barwę.

Możliwych przyczyn zażółcenia języka wymienić można jednak jeszcze dużo więcej. Do zjawiska doprowadzić może spożywanie różnych produktów żywnościowych bogatych w barwniki – substancje barwiące można jednak znaleźć nie tylko w jedzeniu, ale i w różnych lekach. Oprócz nich żółty kolor języka może być spowodowany również i rozmaitymi jednostkami chorobowymi, takimi jak np.:

  • choroby żołądka (w postaci np. refluksu żołądkowo-przełykowego czy przewlekłego zapalenia żołądka),
  • żółtaczka (typowo w przypadku tego problemu zażółceniu ulega skóra lub twardówki oczu, możliwe jest jednak i to, że zażółceniu ulegnie właśnie język pacjenta),
  • grzybica języka (w przypadku tej choroby możliwe jest występowanie żółtawych ognisk na języku).

Najczęściej jednak zażółcenie języka spowodowane jest dość niegroźnymi problemami, takimi jak niedostateczna higiena – dlatego właśnie zauważając u siebie żółty kolor języka, przede wszystkim powinniśmy zintensyfikować działania zmierzające do oczyszczenia jamy ustnej. Jeżeli jednak poza zmianą zabarwienia języka występują u nas jakieś dolegliwości – np. ból języka, świąd czy uczucie pieczenia lub zażółcenie innych niż język części ciała – wtedy już bezwzględnie powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze