Zaloguj
Reklama

Zaburzenia węchu mogą negatywnie wpływać na życie społeczne

Ból zatok
Fot. Panthermedia
Ból zatok
(0)

Utrata węchu może być dla pacjenta niezauważalna, ale i może ona prowadzić do znacznego pogorszenia odczuwania smaków pożywienia. Zaburzenia powonienia mogą skutkować również dość nieprzewidywalnymi konsekwencjami. Co prawda mechanizm prowadzący do tego problemu na ten moment nie jest znany, aczkolwiek specjaliści z Filadelfii w swoich badaniach zauważyli, że utrata węchu może prowadzić do gorszego funkcjonowania społecznego pacjentek będących w zaawansowanym wieku.

Reklama

Węch jest jednym z ludzkich zmysłów, którego znaczenie przez część ludzi jest wręcz bagatelizowane. Zazwyczaj bardziej niż utrata zmysłu powonienia lęk budzi utrata zmysłu wzroku czy słuchu. Z pewnych względów wydaje się to zrozumiałe, z drugiej jednak strony – możliwość odczuwania zapachu jest dość istotna dla ludzkiego życia. Dzięki węchowi człowiek jest w stanie wyczuć np. niebezpieczny swąd prowokujący do ucieczki z jakiegoś miejsca, oprócz tego węch bierze udział w odczuwaniu smaku.

Dosyć znana jest wiedza, że wraz z wiekiem dochodzić może do stopniowego pogorszenia się odbioru doznań z różnych narządów zmysłów, dotyczy to również i węchu. Teoretycznie związane ze starością zaburzenia powonienia nie powinny wpływać na pewne sfery życia pacjentów, obserwacje uczonych wskazują jednak na to, że takie problemy mogą prowadzić do dość zaskakujących sytuacji.

Funkcjonowanie społeczne starszych kobiet z zaburzeniami węchu

Badania dotyczące jakości życia starszych ludzi z zaburzeniami węchu przeprowadzili specjaliści z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii. Postanowili oni sprawdzić, czy utrata powonienia wpływa w jakiś sposób na funkcjonowanie społeczne osób jej doświadczających. Grupę badaną stanowiło 3005 pacjentów, wśród których były zarówno kobiety jak i mężczyźni, mający pomiędzy 57 a 85 lat.

Do analiz wykorzystane zostały testy oceniające jakość węchu, a także informacje dotyczące życia społecznego badanych osób. Zaskakujące wyniki uzyskano w przypadku starszych kobiet – otóż w przypadku pacjentek z zaburzeniami węchu, zauważono, że mają one mniejszą (w porównaniu do kobiet bez problemów z powonieniem) liczbę bliskich krewnych i przyjaciół, a także że rzadziej uczestniczą one w życiu społecznym. Co ciekawe, takowej zależności nie odnotowano w przypadku przebadanych mężczyzn.

Na razie nie jest jasne, jaki miałby być mechanizm prowadzący do zaburzeń funkcjonowania społecznego u kobiet z zaburzeniami powonieniami. Ten aspekt stanowi kolejny cel badawczy specjalistów z Filadelfii, oprócz tego planują oni również sprawdzić, czy utrata węchu doprowadza do podobnych problemów u kobiet będących w młodszym wieku.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze