Zaloguj
Reklama

Z jakich przyczyn w nosie mogą pojawiać się strupy?

Chore zatoki
Fot. Panthermedia
Chore zatoki
(3)

Strupy w nosie – niejeden człowiek doświadczył tego problemu. Większość przyczyn pojawiania się tych zmian jest raczej niegroźna, do występowania strupów w nosie mogą jednak prowadzić i poważne choroby - nawet takie jak nowotwory. Jakie jednak w ogóle mogą być przyczyny występowania strupów w obrębie nosa?

Reklama

Tkanki zlokalizowane w jamie nosowej – m.in. obecne tam naczynia krwionośne – są bardzo delikatne, przez co nietrudno o ich uszkodzenie. Kiedy dochodzi do przerwania ciągłości naczynia krwionośnego, zaczyna z niego wypływać krew, a potem – na skutek m.in. procesów krzepnięcia – pojawia się w końcu skrzep, a potem strup. Wymienione pojawiają się w różnych miejscach organizmu, kiedy zaś strup pojawia się w nosie, może to być dla wielu osób dość uciążliwe, nieprzyjemne i prowadzić do różnego stopnia dyskomfortu.

Jakie jednak mogą być przyczyny strupów w nosie? Tutaj wyróżnia się wiele różnorodnych zjawisk. Na czele stoją różne jednostki chorobowe – wspomnieć tutaj można o alergiach, ale i wystąpieniu opryszczki w obrębie jamy nosowej. Pojawianiu się strupów w nosie sprzyjać mogą różnorodne infekcje – taka możliwość dotyczy szczególnie osób, które wydmuchują swój nos zbyt intensywnie (dochodzić może wtedy do uszkodzeń naczyń krwionośnych nosa).

Zdarzają się sytuacje, gdzie sami jesteśmy winni rozwojowi strupów w nosie. Tak bywa chociażby u tych osób, które – kolokwialnie mówiąc – dłubią w nosie. Problem rozwijać się może także przy nadużywaniu kropli do nosa oraz u osób zażywających różne narkotyki (np. kokainę) w postaci donosowej.

Wymienione wyżej jednostki chorobowe zasadniczo może traktować jako łagodne, istnieje jednak również i możliwość, że przyczyną strupów w nosie będzie bardzo groźna choroba. Choć jest to sytuacja rzadka, to zdarza się, że zmiany w jamie nosowej występują w związku z rozwinięciem się w tej okolicy ciała jakiejś zmiany nowotworowej.

Obecność strupów w nosie – nawet jeżeli pojawiają się one cyklicznie – nie musi oznaczać poważnej choroby. Jeżeli jednak zmagamy się z tym problemem przez dłuższy czas, to w takiej sytuacji wskazane byłoby skonsultowanie się z lekarzem – medyk będzie wtedy mógł wykluczyć to, że przyczyną strupów w nosie jest zagrażająca zdrowiu choroba.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze