Zaloguj
Reklama

Wrodzony świst krtaniowy u dziecka

Autorzy: Zofia Zięba
Hospitalizacja dzieci
Fot. Panthermedia
Hospitalizacja dzieci
(0)

W wyniku działania czynników genetycznych lub zewnętrznych, które upośledzają rozwój płodu, może dojść do niedorozwoju i zwężenia dróg oddechowych. Wiotkość krtani, czyli laryngomalacja, jest najczęstszą przyczyną świstu krtaniowego, może wynikać z wiotkości mięśni i otaczających struktur lub niedojrzałości tkanki chrzęstnej.

Reklama

Krtań w laryngomalacji jest mniejsza, ma wiotką strukturę chrzęstną i podczas wdechu zapada się dając charakterystyczny efekt dźwiękowy zwany świstem krtaniowym (stridor). Podobny objaw występuje również, gdy w krtani znajduje się nadmiar błony śluzowej zwężającej drogi oddechowe podczas wdechu. Objawy wiotkości krtani o zmiennym nasileniu pojawiają się w ciągu pierwszych dni po urodzeniu do drugiego miesiąca życia, częściej u chłopców, nasilają się podczas infekcji, wysiłku, karmienia i ułożenia na plecach. Objawami towarzyszącymi mogą być: chrypka, bezgłos, świszczący oddech lub przewlekły kaszel i rzadko, w ciężkich przypadkach, słaby przyrost masy ciała dziecka czy epizody sinienia.

Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego. Laryngoskopia bezpośrednia może potwierdzić wiotkość krtani. Choroba nie wymaga leczenia. Wyższe układanie dziecka zmniejsza objawy i ułatwia oddychanie. Świst krtaniowy w obu wymienionych przypadkach ustępuje zazwyczaj do 12-18 miesiąca życia dziecka w wyniku dojrzewania tkani chrzęstnej, nie upośledza funkcji oddychania ani mowy, a oddech stanowi bodziec stymulujący rozwój krtani. Wymaga jednak różnicowania z innymi poważniejszymi wadami, mogącymi prowadzić do niewydolności oddechowej i zagrożenia życia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1]Dobrzańska A., Ryżko J., Pediatria, Elsevier, Wrocław, 2014, s. 246-247
    2]Garfunkel L.C., Kaczorowski J.M., Christy C., Konsultacja kliniczna w Pediatrii, Elsevier, Wrocław, 2011, s. 510
    3]Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria, PZWL, Warszawa, 2013, s. 1136
    4]Nelson Pediatria, red. wyd. polskiego Milanowski A., Elsevier, Wrocław, 2013, s. 530-531

Reklama
(0)
Komentarze