Zaloguj
Reklama

Szumy uszne - przyczyny

Badanie ucha
Fot. panthermedia
Badanie ucha
(0)

Tak jak szumy uszne miewają różny charakter i utrzymują się przez różny czas, tak dla większości osób są one dolegliwością bardzo uciążliwą – dość często zdarza się, że w znacznym stopniu utrudniają one pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Zawsze istotne jest znalezienie ich przyczyny – leczenie szumów usznych, przynoszące pacjentowi upragnioną ulgę, przebiegać może różnie w zależności od tego, co je wywołało.

Reklama

Szumy uszne u niektórych pojawiają się jedynie okresowo, u innych zaś przewlekle. Różne bywają również ich przyczyny – najczęściej pojawiają się one w związku ze starzeniem się organizmu, jak i przez narażenie na hałas. Zdarza się jednak także i tak, że szumy uszne pojawiają się u pacjenta z powodu jakiejś choroby.

Przyczyny szumów usznych to czasami problemy dotyczące samego narządu słuchu – problem może występować w przebiegu choroby Meniere’a, stanów zapalnych ucha czy też wtedy, gdy w uchu pacjenta znajdzie się jakieś ciało obce. Nieprzyjemne doznania mogą pojawiać się również i w związku z chorobami układu sercowo-naczyniowego (np. u osób ze źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym), schorzeniami tarczycy czy zaburzeniami psychicznymi (takimi jak np. depresja czy zaburzenia lękowe). Zdarza się, że szumy uszne pojawiają się również i u osób chorujących na nowotwory mózgu, cukrzycę czy u pacjentów będących po urazie głowy.

Szumy uszne bywają również następstwem stosowania pewnych leków. Jako przykładowe farmaceutyki, które mogą dawać taki skutek uboczny, można wymienić niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz niektóre antybiotyki. Czasami problem pojawia się po przebyciu chemioterapii.

O tym, że szumy uszne są uciążliwe, nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Wtedy, gdy utrzymują się one przez dłuższy czas, ich następstwami mogą być m.in. problemy ze skupieniem, drażliwość czy zaburzenia snu – z tych właśnie chociażby powodów te osoby, które borykają się z szumami usznymi, zdecydowanie nie powinny odwlekać wizyty u lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze