Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Astmy

Współautorzy: Paweł Pyka
Matka wykonująca inhalację dziecku
Fot. Shutterstock
Matka wykonująca inhalację dziecku
(0)

1 maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day – WAD), święto zostało ustanowione z inicjatywy Globalnej Inicjatywy na Rzecz Astmy (GINA) w 1998 roku. W pierwszym roku obchody zorganizowano w 35 krajach – obecnie Światowy Dzień Astmy celebrowany jest w blisko 100 państwach. Zgodnie z hasłem tego święta: „Nigdy nie jest za wcześnie, nigdy nie jest za późno – zawsze jest odpowiedni moment, aby zająć się chorobą dróg oddechowych”.

Reklama

Celem wydarzenia jest wsparcie chorujących na nią osób, zapewniając im najlepszą możliwą opiekę medyczną, oraz pogłębienie świadomości dotyczącej problemu astmy w społeczeństwie i zachęcaniu do wykonywania badań tych, którzy mogą mieć problemy ze zdrowiem właśnie na tym tle. Szacuje się, że w Polsce obecnie żyje około 4 milionów cierpiących na tę chorobę, z czego przeszło połowa nie ma o tym pojęcia.

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Zazwyczaj posiada podłoże alergicznie bądź skorelowane ze schorzeniami o charakterze atopowym. Swój udział w chorobie mogą mieć również czynniki środowiskowe – choćby niesprzyjające i szkodliwe warunki pracy.

Każdy, kto permanentnie kaszle, ma świszczący oddech i dokucza mu uczucie duszności i ściskania w klatce piersiowej, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza i ustalić podłoże tych dolegliwości. Mogą one stanowić o zachorowaniu na astmę bądź w jakiś inny sposób być z nią związane. U osób z niekontrolowaną czy też niezdiagnozowaną tą jednostką chorobową objawy są zdecydowanie bardziej nasilone i występują nawet codziennie, ale nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Towarzyszący dyskomfort utrudnia choremu spanie, a także życie zawodowe i prywatne. Niekontrolowana astma może się zaostrzyć i wtedy chory zostaje skierowany do szpitala. Żeby temu zapobiec, należy stosować systematycznie produkty medyczne, które do procesu leczenia włączy lekarz. W terapii astmy równie ważne jest unikanie alergenów, które powodują eskalację objawów u uczulonego na nie, a także odczulanie, czyli immunoterapia swoista.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze