Zaloguj
Reklama

Suchość jamy ustnej: co zrobić, aby problem ustąpił?

Płukanie jamy ustnej
Fot. Shutterstock
Płukanie jamy ustnej
(0)

Suchość jamy ustnej może mieć bardzo różne przyczyny – zdarza się, że jest ona skutkiem ubocznym zażywania przez pacjenta pewnych leków, czasami zaś jest ona jednym z objawów schorzenia, na które cierpi chory. Niezależnie jednak od tego, co do niej doprowadziło, potrafi ona być po prostu bardzo dokuczliwą dolegliwością. Co więc można zalecić osobom, które zmagają się często z suchością jamy ustnej – jakie środki mogą im pomóc?

Reklama

Suchość jamy ustnej bywa spotykana m.in. u osób, które przyjmują jakieś leki – wśród preparatów, które mogą dawać taki skutek uboczny, wymieniane są np. leki hipotensyjne, część leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona, środki moczopędne oraz leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. Zdarza się, że za wysuszenie błon śluzowych jamy ustnej odpowiada jakaś choroba – predysponowani do wystąpienia tego problemu są np. pacjenci cierpiący na cukrzycę, osoby chorujące na toczeń rumieniowaty układowy, amyloidozę oraz zespół Sjogrena. Czasami zaś przyczyna suchości jamy ustnej jest bardzo prozaiczna – źródłem problemu może być bowiem niedostateczne przyjmowanie płynów i wynikające z tego odwodnienie organizmu.

Suchość jamy ustnej bywa na tyle uciążliwa, że pacjenci poszukują różnych sposobów, których zastosowanie pomogłoby im uporać się z tą dolegliwością. Zalecić takim osobom można przede wszystkim zwiększenie spożycia płynów – tak naprawdę okazuje się, że już tak proste działanie umożliwia wielu pacjentom wyzwolenie się od nieprzyjemnej przypadłości.

Pacjenci, którzy skarżą się na suchość w jamie ustnej, powinni zwrócić większą uwagę na higienę. Zaniedbanie higieniczne dotyczące chociażby zębów mogą bowiem sprzyjać suchości jamy ustnej. Warto tutaj również zaznaczyć, że osoby doświadczające takiego problemu powinny zrezygnować z płukanek do ust zawierających alkohol – substancja ta może bowiem nasilać przesuszenie błon śluzowych.

Pomocne w łagodzeniu suchości jamy ustnej – dzięki stymulowaniu wydzielania śliny – może być także ssanie bezcukrowych drażetek czy żucie gumy. Wspomina się również o tym, że kojąco może działać imbir – jego spożycie może bowiem prowokować ślinianki do uwalniania produkowanej przez nie wydzieliny.

Pacjent, który zażywa jakieś leki i odczuwa nasiloną suchość jamy ustnej, powinien się jednak przede wszystkim skonsultować ze swoim lekarzem. Jak już wspomniano, dolegliwość bywa skutkiem ubocznym farmakoterapii i wtedy do jej ustąpienia wystarczająca może być modyfikacja dawkowania leków lub zamiana dotychczasowo przyjmowanych preparatów na inne, które nie mają lub mają mniejszą tendencję do dawania skutku ubocznego w postaci przesuszenia błon śluzowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze