Przeziębienie a zapalenie zatok: jak można je rozróżniać?

Infekcje dróg oddechowych są jednymi z najczęściej występujących u ludzi zakażeń. Wyróżnia się wiele ich różnych rodzajów – jako ich przykłady można podać zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok czy przeziębienie. Dwie ostatnie z wymienionych jednostek dość łatwo ze sobą pomylić, a tak naprawdę wymagają one odmiennego leczenia. Po czym więc poznać, kiedy infekcja jest przeziębieniem, a kiedy zapaleniem zatok?
Zarówno przeziębienie, jak i zapalenie zatok, wywoływane mogą być przez wirusy. Pojawiające się w ich przebiegu objawy zasadniczo mogą być dość podobne, do tego zapalenie zatok może być poprzedzone właśnie przeziębieniem – nierzadko zdarza się, że infekcja rozszerza się i w końcu obejmuje ona właśnie zatoki.
Dolegliwości pacjentów z tymi dwiema różnymi chorobami bywają więc podobne, jednak nieidentyczne. W przypadku przeziębienia pojawiają się zwykle:
- uczucie zatkania nosa,
- wyciek z nosa śluzowej, rzadkiej wydzieliny,
- niewielka gorączka,
- kichanie,
- kaszel.
Objawy zapalenia zatok typowo są znacznie bardziej nasilone od objawów pojawiających się w przebiegu przeziębienia – mogą nimi być:
- uczucie zatkania nosa,
- obecność w nosie gęstej, żółtawej lub zielonkawej wydzieliny,
- ból zlokalizowany w obrębie twarzy (zazwyczaj w okolicy oczu, czoła, policzków oraz nosa),
- nieprzyjemny zapach z ust,
- uczucie zmęczenia,
- gorączka (zwykle większa niż w przypadku przeziębienia).
Po samym jednak charakterze objawów trudne może być odróżnienie przeziębienia od zapalenia zatok – pomocne w różnicowaniu tych jednostek może być jednak to, jak długo utrzymują się u pacjenta związane z nimi dolegliwości. Przeziębienie zwykle trwa krótko – typowo ustępuje ono po maksymalnie 10 dniach. Zapalenie zatok może z kolei utrzymywać się zdecydowanie dłużej, bo nawet do 4 tygodni (a czasami – w sytuacji, kiedy przejdzie ono w postać przewlekłą – trzy miesiące lub dłużej).
Czy odróżnianie zapalenia zatok od przeziębienia ma jakieś znaczenie praktyczne? Jak najbardziej tak. Otóż przy przeziębieniu, wywoływanym przez wirusy, stosowane jest postępowanie objawowe, z kolei w przypadku zapalenia zatok o etiologii bakteryjnej konieczne może być wdrożenie u pacjenta antybiotykoterapii.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Choroby układu oddechowego
- Ostre zakażenie górnych dróg oddechowych
- Ostre zapalenie zatok przynosowych