Zaloguj
Reklama

Polekowy nieżyt nosa

Autorzy: Zofia Zięba
Krople do nosa, katar
Fot. medforum
Krople do nosa, katar
(0)

Nieżyt nosa jest procesem związanym z obecnością komórek zapalnych w błonie śluzowej nosa. Do objawów zalicza się: upośledzenie drożności, patologiczną wydzielinę, świąd i kichanie. Klasyfikacja obejmuje podział na nieżyt alergiczny (sezonowy i całoroczny), infekcyjny (ostry i przewlekły) i inne (idiopatyczny, hormonalny, polekowy, zanikowy, niealergiczny z eozynofilią).

Reklama

Polekowy nieżyt nosa wiąże się z długotrwałym (>10 dni) miejscowym stosowaniem leków obkurczających naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, pochodnych imidazolu (oksymetazolina, ksylometazolina) lub amin sympatykomimetycznych (efedryna, psuedoefedryna, fenylefryna). Przewlekłe stosowanie tych leków zmniejsza czułość receptorów i odpowiada za brak reakcji na dotychczas stosowane i przynoszące ulgę środki obkurczające (zjawisko tachyfilaksji), nasilenie obrzęku śluzówki nosa i upośledzenie jego drożności. Leki alfa-mimetyczne hamują produkcję endogennej norepinefryny, co wiąże się ze słabszym skurczem naczyń, a także, oprócz receptorów alfa, pobudzają receptory beta, co prowadzi do rozkurczu naczyń i nasilenia obrzęku.

U osób dorosłych i nastoletnich polekowy nieżyt nosa może wystąpić po lekach przeciwnadciśnieniowych, antykoncepcyjnych, niesterydowych przeciwzapalnych, psychotropowych lub inhibitorów fosfodwuesterazy. Zdarza się także u zażywających narkotyki. W terapii stosuje się stopniowe odstawianie leków obkurczających z jednoczesną podażą sterydów donosowo przez przynajmniej 6 tygodni. Przy braku efektów leczenia sterydami zaleca się miejscowo preparaty antyhistaminowe przez minimum 6 tygodni, a gdy nadal brak poprawy krótką, 5-7 dniową terapię sterydami doustnie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1]Skotnicka B., Hassmann-Poznańska E., Nieżyt nosa i upośledzenie drożności nosa, Częste problemy w praktyce pediatrycznej w pytaniach i odpowiedziach, Medycyna Praktyczna Pediatria, wydanie specjalne 1/2014
    2]Zielnik-Jurkiewicz B., Choroby laryngologiczne u dzieci, Medical Tribune Polska, Warszawa, 2013, s. 105-106, 119-120

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze