Zaloguj
Reklama

Otoskopia

Badanie słuchu u dziecka
Fot. Panthermedia
Badanie słuchu u dziecka
(0)

Gdy pacjent zgłasza się do lekarza z dolegliwościami ze strony uszu, pierwszymi czynnościami jakie wykonuje lekarz, są wywiad oraz badanie ucha zewnętrznego, polegające na jego oglądaniu.

Reklama

Badanie ucha zewnętrznego przez oglądanie nosi nazwę otoskopii. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego, otoskopia to oglądanie zewnętrznego przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej za pomocą wziernika uszneg [1]. Stąd też, wymiennie stosowana jest dla tego badania nazwa - wziernikowanie ucha. Dokładniej mówiąc, otoskopia to badanie ucha przy pomocy wziernika w świetle z lustra czołowego lub lampy czołowej, jaką ma na sobie lekarz podczas badania. Sam otoskop jest wziernikiem, który posiada własne oświetlenie i szkło powiększające i również za pomocą tego sprzętu wykonywane jest badanie przewodu słuchowego.

Badanie można również przeprowadzić za pomocą mikroskopu operacyjnego, mówimy wówczas o mikrootoskopii. Przygotowanie do badania, jeśli jest to konieczne, obejmuje usunięcie z przewodu słuchowego woszczyny, złuszczonego naskórka oraz pozostałości po lekach (np. przez wypłukanie). Jest to niezbędne dla prawidłowej oceny narządu [2].

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [2] Diagnostyka w chorobach ucha, W. Narożny [w:] Otolaryngologia. Skrypt dla studentów medycyny i stomatologii, pod red. C. Stankiewicza, Gdańsk 2007

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze