Zaloguj
Reklama

Otoplastyka: co to za zabieg, w jakim celu i jak się go przeprowadza?

Ucho
Fot. Shutterstock
Ucho
(0)

Otoplastyka to zabieg związany z uszami – mianem tym określa się operacje, których celem jest korekta kształtu małżowin usznych. Przeprowadzana ona bywa u pacjentów, którzy przyszli na świat z jakimiś nieprawidłowościami dotyczącymi kształtu małżowin usznych, ale i u osób, u których już w trakcie życia doszło do jakiegoś zniekształcenia tychże struktur.

Reklama

Otoplastyka (plastyka ucha) to zabieg z kręgu zainteresowania chirurgii plastycznej. Różne tak naprawdę bywają przyczyny jej przeprowadzania – najczęściej powodem zainteresowania otoplastyką są wrodzone zniekształcenia małżowin usznych. Plastyka ucha dość często przeprowadzana jest u dzieci – decyduje się na nią część rodziców, których pociechy mają wyjątkowo odstające uszy.

Niektórym wydawać się może, że odstawanie uszu to tak naprawdę błahostka – warto tutaj podkreślić, iż zdarzają się również i zdecydowanie wyraźniejsze wady wrodzone uszu. Takowymi są m.in. mikrocja (wrodzony brak części małżowiny usznej) czy anocja (całkowite niewykształcenie ucha zewnętrznego), w których przypadku otoplastyka może umożliwiać pacjentom uzyskanie małżowin usznych o prawidłowej budowie.

Czasami zdarza się, że wygląd uszu pacjent zmienia się w trakcie życia – jako przykład można tutaj podać ucho kalafiorowate, czyli defekt związany z wielokrotnymi urazami małżowiny usznej (zaistniałymi np. podczas uprawiania sportów kontaktowych).

Jak zaś przebiega otoplastyka? Otóż zabieg może przebiegać bardzo różnie w zależności od tego, jakiego dokładnie rodzaju wada ma zostać skorygowana. Ogólnie jednak plastyka ucha opiera się na modelowaniu tkanki chrzęstnej, od której to przede wszystkim zależy wygląd ludzkich małżowin usznych. U dzieci plastykę ucha przeprowadza się raczej w znieczuleniu ogólnym, u dorosłych zabieg czasami wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze