Zaloguj
Reklama

Odkryto nowy lek dla chorych z utraconym węchem

Chore zatoki
Fot. panthermedia
Chore zatoki
(0)

Utrata węchu może wydawać się błahym problemem – w końcu inne zmysły teoretycznie wydają się zdecydowanie istotniejszymi dla funkcjonowania. W rzeczywistości jednak utrata zmysłu powonienia prowadzić może do wielu konsekwencji, wśród nich można wymienić znaczną utratę masy ciała spowodowaną drastycznym spadkiem apetytu (pacjenci z zaburzeniami węchu nierzadko doświadczają znacznie zmniejszonego apetytu z tego względu, że odczuwanie smaku pokarmów związane jest również z bodźcami węchowymi).

Reklama

Ze względu na różne zagrożenia związane z utratą węchu, naukowcy wciąż poszukują sposobów, dzięki którym można by przywracać pacjentom odczuwanie zapachów. Ciekawe doniesienia dotyczące możliwości leczenia utraty węchu płyną z University of East Anglia.

Cytrynian sodu pomoże pacjentom doświadczającym zaburzeń węchu?

Preparaty cytrynianu sodu nie są medycynie obce – znajdują one od dawna zastosowanie chociażby w nefrologii. Związki te mają zdolność wiązania jonów wapnia – te molekuły są z kolei podejrzewane o to, że mogą one osłabiać odczuwanie zapachów. Tego rodzaju powiązanie stanowiło podstawę ku wysunięciu hipotezy, że cytrynian wapnia mógłby pomóc pacjentom z zaburzeniami węchu.

Badanych pacjentów podzielono na dwie grupy. Jednej z nich podawano donosowo właśnie cytrynian sodu, drugiej natomiast aplikowano do jamy nosowej sterylną wodę. Następnie pacjentów proszono o wąchanie czterech różnych aromatów: były nimi zapach róż, gruszek, octu oraz mentolu.

Okazało się, że pacjenci z hiposmią (osłabieniem węchu) oraz z anosmią (utratą węchu) po podaniu im cytrynianu sodu uzyskiwali poprawę w zakresie odczuwania zapachów. Efekty zastosowania specyfiku były najbardziej zauważalne w przypadku tych osób, u których zaburzenia węchu pojawiły się w związku z przebyciem infekcji wirusowej.

Czy cytrynian sodu można więc traktować jako cudowny specyfik dla chorych z zaburzeniami węchu? Na razie raczej ciężko o tym mówić. Związane jest to z tym, że efekty zastosowania substancji były przemijające – w opisywanym badaniu zauważono, że utrzymywały się one do dwóch godzin. Pozostaje więc liczyć na naukowców i oczekiwać, aż w świecie medycznym pojawią się skuteczne metody leczenia utraty węchu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze