Zaloguj
Reklama

Nosisz lub powinieneś nosić aparat słuchowy? Ostatni dzwonek na skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej

Autorzy: Amplifon
Aparat słuchowy
Fot. panthermedia
Aparat słuchowy
(0)

Osoby niepełnosprawne bądź ich opiekunowie podczas rozliczenia podatkowego za 2021 r. mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Zaliczają się do niej wydatki związane z zakupem aparatów słuchowych oraz ich naprawami, a także koszty akcesoriów dodatkowych (np. baterie, środki pielęgnacyjne).

Reklama

Ulga rehabilitacyjna polega na odliczaniu od dochodu uzyskanego przez osobę niepełnosprawną lub jej opiekuna wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania codziennych aktywności. Jednym z najbardziej popularnych odpisów rozliczanych w ramach ulgi rehabilitacyjnej są leki, ale w tej kategorii znajdują się również koszty zakupu aparatów słuchowych czy ich naprawy. Kwota ta zazwyczaj rozliczana jest w postaci zwrotu podatkowego w rocznych rozliczeniach PIT. 

- Jeszcze tylko do końca 2021 roku osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej przy zakupie aparatów słuchowych oraz niezbędnych do nich akcesoriów (np. wkładek czy baterii), a dokładnie uzyskania zwrotu podatku, który i tak będą zobowiązani opłacić. Uprawnionymi do tej preferencji podatkowej są osoby z orzeczoną niepełnosprawnością narządu słuchu, których pobierane świadczenia są niższe niż 2500 zł brutto mówi Ada Lewandowska, Dyplomowany Protetyk Słuchu.

Skala kłopotów ze słuchem wśród Polaków jest ogromna, a na związane z nimi konsekwencje występujące w codziennym funkcjonowaniu wskazało aż 49% badanych seniorów. Co ważne, uszkodzenie słuchu oprócz dolegliwości fizycznych ma również swój znaczący wpływ na psychikę i relacje społeczne, dlatego tak ważne są rutynowe badania słuchu oraz korzystanie z aparatów słuchowych w przypadku niedosłuchu.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze