Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny bólu przy połykaniu?

Ostry ból gardła
Fot. panthermedia
Ostry ból gardła
(0)

Ból przy przełykaniu jest dolegliwością, której w swoim życiu doświadcza w pewnym czasie zasadniczo każdy człowiek. W sytuacji, kiedy problem pojawia się epizodycznie, nie musi on stanowić powodu do niepokoju. Inaczej jest już jednak wtedy, gdy ból przy połykaniu pojawia się u człowieka bardzo często lub gdy jest on na tyle silny, że pacjent nie jest w stanie przyjmować nawet płynów – w takich przypadkach konieczne staje się skonsultowanie z lekarzem i poszukiwanie przyczyny niepokojącego objawu.

Reklama

Ból przy połykaniu może mieć różne przyczyny – najczęściej do problemu doprowadzają infekcje. Jednym z zakażeń, w którego przebiegu pacjenci skarżyć się mogą na bardzo silny ból, utrudniający im połykanie nawet i płynów, jest angina paciorkowcowa. Choroba ta jest wywoływana przez bakterie i do jej wyleczenia niezbędne jest zażywanie przez pacjenta antybiotyków.

Pacjenci doświadczać mogą bólu przy przełykaniu również i w przebiegu innych infekcji – do problemu doprowadzić może zapalenie migdałków (które może być spowodowane zarówno przez bakterie, jak i przez wirusy), ale również i zapalenie nagłośni czy grzybicze zapalenie jamy ustnej lub gardła (najczęściej wywoływane przez grzyby z rodzaju Candida).

Zakażenia to jednak niejedyna możliwa przyczyna bólu przy przełykaniu. Problem pojawiać się może u pacjentów z zapaleniem przełyku – takowe rozwijać się może chociażby w związku z refluksem żołądkowo-przełykowym. Inną jeszcze możliwą przyczyną bólu przy połykaniu są urazy – zdarza się, że trudności z połykaniem wynikają ze spożycia zbyt gorącego pokarmu i oparzenia jamy ustnej czy gardła.

Teoretycznie wydawać się może, że stwierdzenie przyczyny bólu przy połykaniu nie powinno nastręczać większych trudności, w praktyce jednak pacjent sam najczęściej nie będzie w stanie stwierdzić, co doprowadziło do występujących u niego problemów. Wtedy wiec, gdy ból przy przełykaniu utrzymuje się przez dłuższy czas, najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem – w końcu przyczyną dolegliwości może być m.in. choroba, która wymaga zastosowania leków dostępnych wyłącznie na receptę (np. antybiotyków).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze