Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny bólu języka?

Język
Fot. Shutterstock
Język
(0)

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, do czego służy nam język. Pełni on jednak wiele ważnych funkcji, m.in. odgrywa rolę w przeżuwaniu pokarmów, ale i ma on znaczenie w procesie mówienia. O języku przypominamy sobie zasadniczo wtedy, kiedy zaczynamy doświadczać jakichś związanych z nim dolegliwości. Język może chociażby boleć – jakie jednak mogą być przyczyny bólu języka i czy jest to groźny objaw?

Reklama

Najczęstszą przyczyną bólu języka jest ta, która jest jednocześnie najbardziej prozaiczna – dolegliwości bólowe w obrębie języka mogą się bowiem pojawiać po tym, kiedy po prostu sami sobie przygryziemy język. Może do tego dochodzić w różnych sytuacjach, np. podczas spożywania posiłku (szczególnie, jeżeli jemy w pośpiechu), ale i możliwe jest przygryzienie języka podczas napadu jakiejś choroby – mowa tutaj przede wszystkim o różnych napadach drgawkowych.

Dolegliwości bólowe w obrębie języka pojawiać się mogą również wtedy, kiedy w tej części ciała wystąpią afty czy opryszczka. Afty typowo przybierają postać białawych, drobnych zmian, przez których obecność pacjenci doświadczają znacznych dolegliwości bólowych. Afty nie są zaraźliwe, inaczej jest już jednak ze zmianami opryszczkowymi – są one spowodowane przez wirusa opryszczki i możliwe jest zarażenie się tym patogenem na drodze kontaktu z nosicielem wirusa (takim kontaktem może być chociażby pocałunek). Typowo zmiany opryszczkowe pojawiają się w obrębie warg i błon śluzowych jamy ustnej, mogą one jednak wystąpić również i w obrębie języka, doprowadzając właśnie do dolegliwości bólowych.

Przyczyną bólu języka może być również zakażenie grzybicze języka (np. spowodowane przez grzyby z rodzaju Candida), różne inne stany zapalne języka, ale i takie problemy, jak niedobory żywieniowe (powiązany z bólem języka może być np. niedobór witaminy B12), celiakia czy reakcje alergiczne.

Wymaga podkreślenia również i to, że język może boleć przez wystąpienie jakiegoś nowotworu w jego obrębie. Zmiany te mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Do lekarza z pewnością trzeba zgłosić się wtedy, kiedy jakiś twór – doprowadzający do bólu języka - występuje przez dłuższy czas, kiedy dochodzi do krwawień z danej zmiany czy też wtedy, kiedy wielkość zmiany na języku stale się zwiększa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze