Zaloguj
Reklama

Jak zlikwidować uciążliwe chrapanie?

Bezsenność
Fot. panthermedia
Bezsenność
(0)

Po ciężkim dniu, nie ma to jak położyć się w wygodnym łóżku i zasnąć. Niestety, często nie jest to takie proste … Co zrobić w sytuacji, gdy osoba z którą dzielimy łóżko natarczywie chrapie? Jak dobrać odpowiednią metodę,która pozwoli zlikwidować niekomfortowe odgłosy, które uniemożliwiają spokojny sen ?

Reklama

Problem chrapania dotyka najprawdopodobniej blisko trzynastu milionów naszych rodaków. Najczęstszą przyczyną pojawiania się uporczywego chrapania, jest wibracja wiotkiego podniebienia miękkiego. Poza charakterystycznym dźwiękiem, dodatkowo może rozwijać się tzw. zespół bezdechu sennego. Jest to niezwykle poważny zespół, który może prowadzić do niedotlenienia, spadku saturacji, niewyspania i przewlekłego zmęczenia.
Innymi przyczynami chrapania są zaburzenia drożności nosa,  związane np. ze skrzywieniem przegrody, przerost migdałków, co uniemożliwia przepływ powietrza, wydłużone podniebienie miękkie i tzw. języczek. Chrapaniu sprzyjają również nadwaga czy nieprawidłowe ułożenie do snu (np. w pozycji na plecach).

Jak sobie radzić z chrapaniem?

Prowadź aktywny tryb życia, który zwiększy siłę mięśniową, pozwoli zrzucić zbędne kilogramy. Staraj się zasypiać na boku. Spanie na plecach wzmaga chrapanie. Warto położyć wyższą poduszkę – w momencie, gdy głowa jest uniesiona wyżej, inaczej zachowują się mięśnie podniebienia, dzięki czemu ryzyko chrapania jest niższe. W przypadku, gdy obawiasz się, że chrapanie ma związek ze stanem chorobowym, warto wybrać się na wizytę do laryngologa. Lekarz zleci szereg badań, które pozwolą nie tylko na wskazanie przyczyny chrapania, ale dzięki temu, dobierze odpowiednią metodę leczenia. Wśród zlecanych badań znajdują się zazwyczaj ocena endoskopowa górnych dróg oddechowych, tomografia komputerowa głowy i szyi, badanie endoskopowe gardła, badanie ApneaGraph, które umożliwia wskazanie miejsca, w którym nastąpiła dysfunkcja drożności dróg oddechowych.
Pamiętaj – nieleczone chrapanie może być przyczyną bezdechu, który jest groźny dla zdrowia!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze