Zaloguj
Reklama

Jak poradzić sobie z problemem zatykania lub dzwonienia w uszach?

Badanie ucha u laryngologa
Fot. panthermedia
Badanie ucha u laryngologa
(0)

Istnieje wiele powodów zatykania lub dzwonienia w uszach. Niektóre czynniki, takie jak infekcje czy lot samolotem wprawiają w taki stan jedynie na chwilę, jednak przewlekłe stany zapalne i guzy mogą w konsekwencji spowodować poważne problemy ze słuchem.

Reklama

Osoba, u której występuje problem zatykania lub dzwonienia w uszach i ten problem powraca, powinna porozmawiać z lekarzem, by ustalić przyczynę.

Do jednych z najczęściej występujących powodów zatykania i dzwonienia w uszach jest zaklinowanie woskowiny. Jest to substancja wytwarzania przez uszy, która chroni przed wszelkimi infekcjami ucha oraz zapewnia swego rodzaju barierę przed wodą czy owadami. Zazwyczaj organizm sam usuwa woskowinę, jednak czasami ten mechanizm zawodzi i substancja gromadzi się.

Należy pamiętać, że samodzielne usuwanie woskowiny nie zawsze jest dobrym pomysłem. Woskowina posiada bowiem naturalne właściwości ochronne i antybakteryjne. Osoby, które odczują dyskomfort w uchu, pogorszenie słuchu, swąd, dzwonienie w uszach lub ból czy zawroty głowy powinny podjąć conajmniej jedną z 3 czynności:

  • udać się do lekarza celem oczyszczenia ucha,
  • wypłukać woskowinę strumieniem ciepłej wody. Płukanie uszu jest bezpieczne i skuteczne, ale istnieje niewielkie ryzyko perforacji błony bębenkowej,
  • zastosować środki cerumenolityczne, które rozluźniają i rozpraszają woskowinę oraz zmniejszają potrzebę wypłukiwania lub ręcznego usuwania za pomocą oprzyrządowania.

Ciekawostką jest, że istnieją badania na to, kto jest najbardziej narażony na zatykanie uszu woskowiną. Jeśli osoby miały już podobne doświadczenia, istnieje duże ryzyko, że problem pojawi się ponownie. Również dzieci, osoby starsze czy te noszące aparaty słuchowe lub zatyczki do uszu należą do grypy osób narażonych na zatykanie uszu.

Aparaty słuchowe i zatyczki do uszu mogą bowiem powodować zakłócanie naturalnego mechanizmu samooczyszczania uszu. Ciała obce, jakimi są np. aparaty słuchowe, mogą stymulować produkcję woskowiny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze