Zaloguj
Reklama

Domowe sposoby na ból ucha

Stan zapalny ucha
Fot. Panthermedia
Stan zapalny ucha
(0)

Ból ucha to problem, który zdecydowanie wymaga skonsultowania się z lekarzem. Zanim jednak pacjenci udadzą się na wizytę do specjalisty, nierzadko podejmują się oni prób wykorzystania różnych domowych sposobów na ból ucha. Domowe metody, owszem, mogą zmniejszyć nasilenie dolegliwości bólowych, należy jednak z nich korzystać z zachowaniem wyjątkowej ostrożności – nieodpowiednie sposoby nie tylko nie pomogą, ale mogą one nawet i nasilić dyskomfort.

Reklama

Ból ucha potrafi być naprawdę silny i z tego powodu pacjenci, zanim to uda im się dostać na wizytę do lekarza, próbują uśmierzyć tę dolegliwość z wykorzystaniem różnych domowych sposobów. Części z nich polecać zdecydowanie nie można – tak jest chociażby z wlewaniem do ucha jakichkolwiek, przyrządzanych w domowych warunkach, mikstur – z innych jednak sposobów jak najbardziej można skorzystać.

Pierwszym, po co można sięgnąć w przypadku bólu ucha, są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ból może zmniejszyć swoje nasilenie po przyjęciu takich leków, jak np. ibuprofen, aspiryna czy paracetamol. Tutaj jednak warto podkreślić, że stosując te środki na własną rękę, pacjenci zawsze powinni zapoznać się z zalecanym dawkowaniem (jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci). Warto zresztą tutaj przypomnieć, że najmłodszym nie powinno się podawać aspiryny (grozi to wystąpieniem u nich poważnej choroby, jaką jest zespół Reye’a).

Na ból ucha pomocne bywają okłady, które mogą być zarówno zimne, jak i ciepłe. Tutaj z kolei warto podkreślić, że okłady umieszczać należy nie tylko w okolicy samego ucha, ale i w okolicy szyi czy gardła. U niektórych pacjentów ból ucha zmniejsza swoje nasilenie również i po masażu wymienionych wyżej rejonów ciała.

Niektórzy ludzie przekonują, że dobrym sposobem na ból ucha jest… ssanie, np. cukierków. Choć może się to wydawać irracjonalne, to takie postępowanie rzeczywiście może nieść pomoc – podczas ssania dochodzić może bowiem do zmniejszenia ciśnienia panującego w trąbce Eustachiusza i już to zjawisko może niwelować intensywność odczuwanego przez chorego bólu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze