Zaloguj
Reklama

Do kogo powinien się udać pacjent z obturacyjnym bezdechem sennym?

Chrapanie
Fot. panthermedia
Chrapanie
(0)

Obturacyjny bezdech senny to jednostka, która często bywa bagatelizowana, jej następstwa mogą być jednak bardzo nawet poważne. Pacjenci zmagający się z tym problemem często bywają zmęczeni w ciągu dnia, co pogarsza ich wydajność, ale i mają zwiększone ryzyko chociażby nadciśnienia tętniczego. Obturacyjny bezdech senny zdecydowanie trzeba więc leczyć. Pojawia się tutaj jednak pytanie: do jakiego specjalisty powinien się udać pacjent z tą jednostką?

Reklama

Wielu pacjentów mających obturacyjny bezdech senny przez bardzo długi czas w ogóle o tym nie wie – dotyczy to szczególnie tych osób, które sypiają samotnie. Najczęściej to osoba dzieląca z chorym sypialnię informuje go o tym, że wyjątkowo często zdarza mu się chrapać czy że miewa on w ciągu nocy różnej długości okresy, podczas których nie oddycha. Kiedy problem zostanie wreszcie zauważony, zdecydowanie konieczne jest rozpoczęcie jego leczenia: specjalistów, którzy mogą pomóc chorym na obturacyjny bezdech senny, wymienić można co najmniej kilku.

Istnieje wiele jednostek chorobowych, których istnienie u chorego nasila ryzyko pojawienia się u niego również i obturacyjnego bezdechu sennego. Jednymi z nich są astma oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc – ich właściwe leczenie może redukować ryzyko epizodów bezdechu nocnego, w związku z czym istotne jest wtedy pozostawanie pod opieką pulmonologa.

Czasami przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego są problemy z kręgu zainteresowania laryngologii – powiększone migdałki, skrzywienie przegrody nosowej czy nieprawidłowości w budowie podniebienia. Pacjenci, którzy zmagają się z takimi jednostkami, powinni znaleźć się pod opieką laryngologa.

Powyżej doskonale widać zapewne jeden ważny wniosek: otóż nie sposób wyróżnić jednego specjalisty, który zajmowałby się leczeniem obturacyjnego bezdechu sennego. Wszystko jest bowiem uzależnione od tego, co doprowadziło do jego wystąpienia u danego pacjenta – najistotniejsze więc okazuje się przeprowadzenie odpowiednich badań, dzięki którym zostanie znaleziona przyczyna epizodów bezdechu nocnego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze