Zaloguj
Reklama

Czy korzystanie z zatyczek do uszu jest bezpieczne dla zdrowia?

Zatyczki do uszu
Fot. medforum
Zatyczki do uszu
(0)

Spanie w zatyczkach do uszu bywa jedynym sposobem na przespanie całej nocy m.in. wtedy, gdy nocujemy w hotelu położonym przy ruchliwej ulicy czy też wtedy, gdy śpiąca z nami osoba… bardzo głośno chrapie. Pojawiać się tutaj może jednak pewna wątpliwość – otóż czy korzystanie z tychże przedmiotów jest bezpieczne dla zdrowia? Ogólnie zatyczki uszu nie powinny przysporzyć żadnych problemów zdrowotnych, zawsze należy jednak mieć na uwadze to, że pewne zagrożenia związane z ich stosowaniem jednak istnieją.

Reklama

Zatyczki do uszu wykorzystują przede wszystkim te osoby, które przez docierające do nich hałasy nie są w stanie spać. Głośna impreza u sąsiadów, chrapiący partner czy chęć podrzemania przez pewien czas podczas lotu samolotem – wymienione są jedynie przyczynami powodów, przez które ludzi sięgają po te przedmioty. Czy chcąc jednak oddać się na pewien czas w objęcia Morfeusza, nie stwarzamy sobie zagrożenia wystąpienia jakichś problemów z uszami?

Ogólnie o zatyczkach do uszu raczej mówi się, że są one bezpieczne. Co więcej, istnieją nawet badania, których wyniki wskazują na to, że śpiąc w zatyczkach do uszu i z maską na oczach, możliwa jest poprawa jakości snu REM, czyli najgłębszej z faz snu, która ma znaczenie m.in. dla konsolidacji pamięci.

Zdecydowanie należy tutaj jednak wspomnieć o tym, że stosowanie zatyczek do uszu może jednak prowadzić do pewnych problemów zdrowotnych. U osób, które regularnie z nich korzystają, dochodzić może do nadmiernego gromadzenia woskowiny w obrębie ucha – o takim problemie świadczyć mogą m.in. szumy uszne, pogorszenie słuchu oraz uczucie dyskomfortu czy świądu w obrębie ucha.

Innym potencjalnym zagrożeniem związanym ze stosowaniem zatyczek do uszu jest ryzyko wystąpienia zakażenia ucha. Rozwijać się może ono wtedy, gdy bakterie zaczną się namnażać w nagromadzonej nadmiernie woskowinie czy gdy zostaną one wprowadzone do przewodu słuchowego w dużych ilościach wraz z samą zatyczką.

Zasadniczo powiedzieć można, że racjonalne wykorzystywanie zatyczek do uszu nie powinno wywoływać żadnych problemów zdrowotnych. Osoby, które je stosują, powinny po prostu zachować czujność i wtedy, gdy pojawią się u nich jakieś niepokojące dolegliwości dotyczące uszu, muszą one po prostu skonsultować je z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze