Zaloguj
Reklama

Częste zapalenie gardła objawem nowotworu

Autorzy: PAP
Ból gardła
Fot. panthermedia
Ból gardła
(0)

Jak podaje „British Journal of General Practice”, za przyczynę uporczywego zapalenia gardła, któremu towarzyszy chrypka, duszność, trudności w połykaniu czy ból ucha, lekarze rodzinni powinni brać pod uwagę nowotwór.

Reklama

Co roku w Polsce rozpoznaje się ok. 2400 przypadków raka krtani, najczęściej u osób po 65. r.ż. Tylko z powodu raka krtani rocznie umiera ok. 1600 pacjentów w Polsce. Na raka krtani może wskazywać przewlekła chrypka lub guz na szyi.

Czynniki ryzyka raka krtani

Najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju raka krtani jest nikotynizm, w szczególności łączony z nadużywaniem alkoholu. Do innych czynników ryzyka należy m.in. długotrwałe narażenie na niektóre czynniki chemiczne, takie jak azbest, nikiel, pył węglowy czy kwas siarkowy. Rakowi sprzyja również zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus – HPV).

Ryzyko zachorowania na raka krtani wzrasta w przypadku osób palących od co najmniej 40 lat. U tej grupy jest ono ok. 40-krotnie większe niż u osób niepalących. Na raka krtani kilkakrotnie rzadziej zapadają kobiety niż mężczyźni.

Na szanse pacjenta w walce z chorobą wpływa wczesna diagnoza. Rak krtani w początkowym okresie zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów.

Jak leczy się raka krtani?

Do głównych metod leczenia raka krtani należą operacja chirurgiczna, radioterapia oraz chemioterapia. W zaawansowanych przypadkach konieczne jest częściowe lub całkowite usunięcie krtani. Uniemożliwia to później normalnie używanie aparatu mowy oraz oddychanie. Po usunięciu krtani pacjentowi wszczepiany jest implant lub korzysta on z elektronicznego urządzenia zewnętrznego.

Badania naukowców nad związkiem zapalenia gardła z rakiem krtani

Według naukowców z University of Exeter, którzy poddali badaniom dane pacjentów leczonych przez ponad 600 lekarzy rodzinnych, raka krtani rozpoznano u 806 z nich, a 3559 zakwalifikowało się do grupy kontrolnej.

Jak potwierdzili naukowcy, utrzymująca się chrypka – szczególnie u osób starszych – oraz nawracające zapalenie gardła zwiększają ryzyko raka krtani.

Jednak jak twierdzi prof. Willie Hamilton, jeden z autorów badania, nie chodzi o „zwykłe” zapalenie gardła, lecz o zapalenie na tyle poważne, że skłania od odwiedzenia lekarza. Wyraźny sygnałem ostrzegawczym powinna być kombinacja objawów, które utrzymują się przez dłuższy czas, takich jak zapalenie gardła, chrypka oraz problemy z oddychaniem i/lub przełykaniem.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze