Zaloguj
Reklama

Ciało obce w nosie i uchu – gdzie szukać pomocy?

Badanie laryngologiczne u dziecka
Fot. Shutterstock
Badanie laryngologiczne u dziecka
(0)

Ciało obce w nosie lub uchu może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Jak postępować z ciałem obcym?

Reklama

Problem z umieszczaniem ciał obcych w nosie lub uszach dotyka przede wszystkim małych dzieci, choć zdarza się, że problem pojawia się u starszych.

Ciało obce w nosie

Do najczęściej wkładanych przez nas przedmiotów zalicza się pestki, koraliki, małe zabawki, klocki, ziarna czy zwitki papieru. Pierwsze objawy, świadczące, że „coś” jest w nosie dziecka, to nagłe kichanie, pieczenie, pojawienie się krwawienia z jamy nosowej, bóle głowy. Z każdym wdechem ciało obce przesuwa się w dalsze rejony nosa, powodując zaczerwienienie i silne podrażnienie, które może skutkować pojawieniem się ropy. Jeśli ciało obce wystaje z nosa, można je sprawnie wyciągnąć pensetą. Jednak jeśli nie dajemy rady – udajmy się na pogotowie. Oddychanie jest równoznaczne z zaciąganiem ciała obcego głębiej, co w skrajnym przypadku może prowadzić do przedostania się ciała obcego do tchawicy czy krtani!

Ciało obce w uchu

Małe dzieci chętnie wkładają różne przedmioty do ucha – kamyki, klocki, kawałki jedzenia czy nawet… owady. Ciało obce w uchu wywołuje podrażnienie, które może powodować drażliwość i płaczliwość. Niestety czasami samodzielnie ciężko wyjąć ciało obce z ucha – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z małym, ruchliwym dzieckiem. Najlepiej udać się do laryngologa, który w profesjonalny sposób usunie ciało obce oraz zweryfikuje, czy nie ma istotnych podrażnień w przewodzie słuchowym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze