Zaloguj
Reklama

Chrapanie – powód do kłótni, a nawet rozstania. Czy można to wyleczyć?

Autorzy: Elżbieta Maciejewska, Comunicativo PR & Marketing
Chrapanie
Fot. panthermedia
Chrapanie
(0)

Chrapanie może skutecznie popsuć relacje, prowadzić do zaburzeń snu (głównie osoby śpiącej obok chrapiącego) i obniżyć ogólne poczucie komfortu życia. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby położyć kres tej drażniącej dolegliwości.

Reklama

Przeciągłe lub krótkie i urywane; u jednych trwające niemal w nieskończoność, u innych przypominające jednorazowe chrząknięcia: bardzo głośne lub ciche… Chrapanie może brzmieć różnie, ale jeśli powtarza się każdej nocy i uniemożliwia domownikom spokojny sen, staje się powodem pogorszenia samopoczucia, kłótni, a czasem nawet separacji. „Jego chrapanie zabija naszą bliskość”, „chrapanie męża – czy może być przyczyną rozstania?” – takie wątki można znaleźć na forach internetowych, gdzie zrozpaczone partnerki szukają porady, zrozumienia i wsparcia. Warto zatem zagłębić temat chrapania i dowiedzieć się, jak można poradzić sobie z tym uciążliwym problemem.

Chrapanie – skąd się bierze?

 Chrapanie to wynik wibracji tkanek w gardle. Te z kolei są spowodowane przez zawężone drogi oddechowe na skutek np. skrzywionej przegrody nosa, guzów w nosie, dużych migdałków podniebiennych czy polipów. W trakcie snu tkanki są wiotkie, a w pozycji leżącej zatykają i tak zawężony już nos lub gardło. Dochodzi wtedy do chwilowych przerw w oddychaniu i spadku tlenu we krwi. Nagły oddech słyszalny jako głośne chrapnięcie to obrona organizmu przed uduszeniem się – wyjaśnia dr Magdalena Łapienis, specjalista laryngolog przyjmujący w poradni i szpitalu w Łodzi.

Chrapanie wynika z fizjologicznych uwarunkowań – z jednej strony trudno jest mieć o nie pretensje, a z drugiej ciężko przejść z tym do porządku dziennego. Chrapanie szkodzi nie tylko relacjom, ale także zdrowiu. Z tego względu dobrze jest wypróbować kilka prostych sposobów na chrapanie lub rozważyć konsultację lekarską. Być może sama zmiana ułożenia poprawi jakość oddechu i tym samym dobrze wpłynie na komfort snu.

Jak poradzić sobie z chrapaniem? Domowe sposoby

1.    Spanie na boku – zazwyczaj chrapanie jest najbardziej intensywne, gdy dana osoba śpi na plecach. Sen na boku powinien trochę ograniczyć problem. Gorzej, gdy w nocy nastąpi zmiana pozycji z powrotem na plecy…
2.    Zrzucenie wagi – zdarza się, że w wyniku dużej ilości tkanki tłuszczowej podbródka oraz szyi dochodzi do dodatkowego ucisku dróg oddechowych. Zrzucenie wagi może okazać się zbawienne.
3.    Używki przed snem utrudniają oddychanie – alkohol powoduje zwiotczenie mięśni, a papierosy podrażniają drogi oddechowe. Oddychanie jest wtedy utrudnione, a chrapanie intensywniejsze.
4.    Wyleczenie infekcji – infekcje górnych dróg oddechowych, spowodowane np. chorobami zatok lub gardła, powodują niedrożność nosa, czasem także obrzęk gardła lub powiększenie migdałków, co utrudnia swobodny przepływ powietrza podczas oddychania.

Całkowite usunięcie chrapania – to jest możliwe!

Dla osób, które borykają się z chrapaniem od wielu lat i żadna z prostych, domowych metod nie przynosi oczekiwanego rezultatu, mamy dobrą wiadomość. Istnieją skuteczne sposoby na całkowite pozbycie się chrapania!

Dzięki rozwojowi medycyny możliwe stało się powiązanie chrapania z różnymi dolegliwościami chorobowymi oraz nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych. Obecnie najczęstszym zabiegiem likwidującym chrapanie jest konchoplastyka, czyli korekta przerośniętych małżowin nosowych. Dodatkowo wykonuje się też plastykę podniebienia miękkiego. Dzięki temu możliwe staje się swobodne oddychanie i całkowita likwidacja chrapania. Zabieg jest wykonywany po wcześniejszej konsultacji lekarskiej, precyzyjnym ustaleniu przyczyn chrapania i wykonaniu niezbędnych badań.

– Podstawą likwidacji chrapania jest postawienie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku zmian obrzękowych lub przewlekłych zmian zapalanych efekty przynosi zastosowanie odpowiednich leków. U pacjentów z utrudnionym oddychaniem przez nos należy skorygować przegrodę nosową, zmniejszyć małżowiny nosowe lub usunąć polipy nosa. Jeśli przyczyna chrapania jest zlokalizowana w gardle, wykonywane jest m.in. zmniejszenie lub usunięcie migdałków podniebiennych, plastyka podniebienia miękkiego, języka bądź języczka. Jeżeli przyczyna jest trudna do określenia, konieczne są dodatkowe badania. Rozpoznanie powodów chrapania umożliwia znalezienie skutecznej drogi do usunięcia problemu i przywrócenia komfortu snu – opowiada Magdalena Łapienis.

 

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze