Zaloguj
Reklama

Biały nalot na języku: skąd się bierze i czy stanowi powód do niepokoju?

Stosowanie leków
Fot. ojoimages
Stosowanie leków
(0)

Biały osad na języku nie jest rzadko spotykanym zjawiskiem – pojawia się okresowo u bardzo wielu osób. Najczęściej problem ten spowodowany jest przez pewne zaniedbania higieniczne, czasami jednak występowanie białawego nalotu na języku może stanowić objaw poważnej choroby. Kiedy więc pacjent, który widzi u siebie biały nalot w jamie ustnej, powinien zgłosić się do lekarza?

Reklama

Język – podobnie jak zęby – należy regularnie oczyszczać, o czym wiele osób zapomina i przez to mogą oni obserwować u siebie biały nalot na języku. Tak jak zaniedbania higieniczne są podstawową przyczyną problemu, tak i może on mieć zupełnie inne podłoże. Biały nalot na języku pojawiać się może u tych osób, które śpią z otwartymi ustami. Przyczyną problemu może być odwodnienie, jak i regularne spożywanie alkoholu czy korzystanie z wyrobów tytoniowych.

Biorąc pod uwagę powyższe doskonale widać, że biały nalot na języku najczęściej miewa dość prozaiczne przyczyny. Zdecydowanie jednak nie wolno całkowicie bagatelizować takiego problemu – osad na języku może bowiem być również i objawem jakiejś poważnej czasami choroby.

Biały nalot na języku bywa czasami spowodowany wystąpieniem u pacjenta grzybicy jamy ustnej – charakterystyczne dla tej jednostki jest to, że osadowi towarzyszyć mogą zaburzenia odczuwania smaku, jak i ból podczas spożywania posiłków czy płynów. Nalot może jednak być wynikiem chorowania na kiłę, w przebiegu której u chorego pojawiać się mogą białawe, jak i czerwonawe zmiany w jamie ustnej, które bywają wypukłe oraz stosunkowo twarde.

Możliwych przyczyn białego nalotu na języku jest więc wiele, ostatecznie do lekarza należy udawać się zawsze wtedy, kiedy zmiany utrzymują się przez dłuższy czas i różne próby ich wyeliminowania – np. poprzez zwiększoną dbałość o higienę jamy ustnej – nie przynoszą rezultatu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze