Zaloguj
Reklama

Angina latem? Tak, to możliwe!

Ból gardła
Fot. Panthermedia
Ból gardła
(0)

Angina może stać się zmorą wakacyjnego wyjazdu. Paciorkowce beta hemolizujące z grupy A, które wywołują anginę namnażają się w sprzyjających warunkach bez względu na porę roku.

Reklama

Angina, czyli ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła jest zaliczana do chorób zakaźnych, przenoszonych drogą kropelkową. Angina dotyka tylko migdałków. Jej charakterystycznym objawem jest bardzo wysoka gorączka, ogólne rozbicie, bóle kostno-stawowe, silny ból gardła a niekiedy wymioty. Charakterystycznym objawem jest również pojawienie się czopów ropnych, zlokalizowanych na migdałkach. Wyróżnia się dwa rodzaje anginy – białą i czerwoną. W przypadku tej pierwszej, charakterystycznym objawem są czopy ropne. W przypadku drugiej -nie pojawiają się czopy ropne, ale migdałki są mocno zaczerwienione i rozpulchnione.

Angina pojawiająca się latem jest również możliwa – szok temperaturowy, np. przy gwałtownym ochłodzeniu organizmu może przyczynić się do osłabienia organizmu a tym samym otwiera się droga do ataku drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jak wspomóc się domowymi sposobami w czasie choroby?

  • Warto wykonywać płukanki z szałwii i rumianku (o ile nie jesteśmy na nie uczuleni), ponieważ wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
  • Picie naparu z siemienia lnianego czy prawoślazu nawilża podrażnioną śluzówkę.
  • Należy dużo pić – odwodnienie w czasie choroby jest bardzo groźne.

Przez długi czas uważano, że jedzenie lodów może wywołać anginę. Dziś zdania lekarzy są podzielone – coraz częściej wskazuje się, że to gwałtowny szok temperaturowy osłabia organizm i sprzyja „złapaniu” choroby niż zjedzenie lodów.

Pamiętajmy, że pomimo pięknej, słonecznej pogody warto zadbać o dostarczenie organizmowi witamin (np. poprzez zjadanie zalecanych porcji warzyw i owoców), co również ma wpływ na utrzymanie zdrowia!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze