Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Problem z zatokami przynosowymi dotyczy bardzo dużej grupy osób. Pojawia się u pacjentów w różnym wieku (od dzieci, po osoby dorosłe a nawet starsze) najczęściej w okresie jesienno- zimowym. Towarzyszy nam wtedy katar, bóle głowy, uczucie ciężkości w górnej części nasady nosa, ból i swędzenie oczu, brak węchu oraz smaku a także zawroty głowy i problemy z apetytem.
Objawy i przebieg zapalenia zatok przynosowych
Nie powinniśmy takiego stanu lekceważyć, należy koniecznie udać się do specjalisty- laryngologa i włączyć leczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, gdyż nieleczone zapalenie zatok to poważny problem a także i powikłania.
Objawy i sposoby radzenia sobie z zapalenie zatok przynosowych
Zapalenie zatok przynosowych może pojawić się u osób w każdym wieku, nawet po zwykłym bardzo krótko trwającym przeziębieniu. Pierwsze jego objawy nie są dla nas widoczne, dopiero w momencie ich nasilenia i przedłużania się (od kilku dni po kilka tygodni) zgłaszamy się do laryngologa. Niepokojącymi nas objawami powinny być z całą pewnością:
- ciągle zatkany nos,
- ból u nasady nosa (uczucie rozpierania),
- bóle oczu,
- bóle głowy i zawroty,
- brak węchu oraz smaku,
- ból ucha,
- nudności,
- nieprzyjemny zapach z ust.
Objawy te nasilają się przy pochylaniu czy zaraz po przebudzeniu. Przyczyną zapalenia zatok przynosowych jest najczęściej zakażenie wirusowe, bardzo sporadycznie bakteryjne bądź grzybicze.
W przypadku szybkiego zauważenie u siebie bądź u osoby bliskiej zapalenia zatok przynosowych, można spróbować leczyć je domowymi sposobami (rozgrzewające okłady, inhalacje, krople do nosa oraz dostępne w aptekach środki przeciwbólowe). W sytuacji gdy objawy utrzymują się ponad tydzień konieczna jest wizyta u specjalisty. Pacjenci otrzymują najczęściej antybiotyk ale jeśli jest on nieskuteczny, konieczne może się okazać badanie mikrobiologiczne z nosa a nawet punkcja zatok (nakłucie). Nieleczone zatoki mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą prowadzić to takich powikłań jak ropień mózgu czy zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.