Zaloguj
Reklama

Zapalenie języka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Afty
Fot. Panthermedia
Afty
(5)
Reklama

Zapalenie języka może pojawić się w wyniku działania niektórych leków, np. antybiotyków lub pokarmów szczególnie kwaśnych czy gorących, pod wpływem urazów np. przez protezy zębowe, jak też czynników zakaźnych. Również cukrzyca czy niedobory witaminowe mogą stać się przyczyną tego schorzenia.

Objawy i przebieg zapalenia języka

Powierzchnia języka jest wówczas zaczerwieniona, bolesna. Język może być nieznacznie obrzęknięty. W związku ze zmianami nabłonka spowodowanymi przez proces zapalny, powierzchnia języka może się pokryć szarawym nalotem. Często objawom tym towarzyszy pieczenie, ból oraz nieprzyjemny posmak w ustach.

Leczenie zapalenia języka uzależnione jest głównie od przyczyny wywołującej ten stan. Oprócz leczenia przyczynowego stosuje się preparaty witamin z grupy C i B przyspieszające m.in. regenerację.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze