Zaloguj
Reklama

Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej - objawy, diagnoza, leczenie

Lekarka badająca węzły chłonne u pacjentki
Fot. medforum
Lekarka badająca węzły chłonne u pacjentki
(0)
Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej
Reklama

Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej nazywana jest inaczej żabką. Pomimo tak ładnej nazwy może ona przysporzyć pacjentom wielu problemów. Występuje ona zarówno u kobiet jak i u mężczyzn w każdym wieku, choć z przewagą u płci żeńskiej. Mamy z nią do czynienia w drugiej dekadzie życia a przyczyną powstawania jest zaburzenie w odpływie śliny w konsekwencji zaczopowania przewodu wyprowadzającego ślinianki.

Do zablokowania może dojść między innymi podczas: urazów w okolicy podjęzykowej, blizn, stanu zapalnego, zwłóknienia przewodu ślinowego czy kamicy ślinianek. W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów należ zgłosić się do laryngologa.

Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej - Objawy i przebieg

Zablokowanie normalnego i sprawnego odpływu śliny prowadzi do jej zalegania, wypchnięcia języka ku górze i przodowi, dysfagii, problemów z mową (jest ona utrudniona gdy torbiel się powiększa) oraz obrzęku okolicy podjęzykowej. Podczas wywiadu z pacjentem oraz przy badaniu laryngologicznym lekarz jest w stanie odpowiedzieć na pytanie czy mamy do czynienia z żabką. Widoczne jest bowiem w okolicy podjęzykowej zgrubienie/ uwypuklenie o kolorze niebieskawym w którym nagromadzona jest określona ilość śluzu. Zdarza się tak, że torbiel może pęknąć sama po czym jednak znów ma tendencje do odbudowywania się.

Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej - Leczenie

Leczenie żabki związane jest z jej usunięciem wraz ze ślinianką- by nie powracała. Zabieg wykonywany jest przez laryngologa - chirurga po wcześniejszym przygotowaniu pacjenta. Po zabiegu należy przestrzegać wszelkich zasad ustalonych z lekarzem. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy je natychmiast zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze