Zaloguj
Reklama

Torbiel skrzelopochodna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Starsza kobieta w szpitalu
Fot. medforum
Starsza kobieta w szpitalu
(4)
Reklama

Torbiel skrzelopochodna, inaczej torbiel bronchogenna, torbiel boczna szyi (branchial cleft cyst) zaliczana jest do wad rozwojowych. Powstaje ona w wyniku niewłaściwego zamykania się kieszonek skrzelowych w okresie embriogenezy. Wywodzi się ona z pozostałości łuków skrzelowych. Dokładna lokalizacji torbieli jest związana z tym, z której kieszonki skrzelowej (pięć par kieszonek skrzelowych) się wywodzi. Jakie objawy daje torbiel skrzelopochodna? Jak się ją diagnozuje i leczy?

Objawy i przebieg torbieli skrzelopochodnej

Objawy torbieli skrzelopochodnej są bardzo różne. Związane są z miejscem jej położenia oraz sposobem w jakim doszło do jej uaktywnienia bądź zakażenia.

Najczęściej spotykanymi objawami są:

  • problemy z oddychaniem,
  • dysfagia (na skutek nacisku na przełyk),
  • problemy z pobieraniem pokarmów,
  • gorączka,
  • odczuwanie bólu na szyi w miejscu położenia torbieli.

Bardzo często tym objawom towarzyszy zaczerwienienie oraz obrzęk. Do jej zdiagnozowania konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, jego dokładne zbadanie oraz wykonanie dodatkowych badań takich jak: USG szyi oraz tomografia komputerowa. Bardzo często wykonywane jest także badanie histopatologiczne (widoczna jest struktura wypełniona treścią ślinową i pokryta urzęsionym nabłonkiem).

Leczenie torbieli skrzelopochodnej

Leczenie związane jest z zabiegiem operacyjnym mającym na celu całkowite usunięcie torbieli. Nawroty zdarzają się bardzo sporadycznie, wtedy gdy nie została ona całkowicie usunięta.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze