Zaloguj
Reklama

Przyczyny wycinania migdałków

Stres
Fot. ojoimages
Stres
(0)
Usuwanie migdałków
Reklama

Migdałki, to skupiska tkanki limfatycznej, które odpowiadają za naszą odporność. Wchodzą w skład układu immunologicznego. Według zaleceń lekarze, nie powinny być one wycinane przed drugim rokiem życia u dzieci (chyba że są ku temu wskazania medyczne).

Usuwanie migdałków - Objawy i przebieg

Migdałki, umiejscowione są na początku układu oddechowego oraz pokarmowego i ich rola jest wytwarzanie przeciwciał, przeciwko drobnoustrojom (wirusy, bakterie, grzyby), atakujących nasz organizm. W chwili obecnej wyróżnia się między innymi migdałki podniebienne oraz gardłowy (jest to tzw. trzeci migdał). Wielu pacjentom, kojarzą się z nawracającymi problemami z gardłem, anginą oraz zażywaniem antybiotyków. Inni nie mają z nimi jakichkolwiek problemów, przez całe życie. W przypadku, zauważenia problemów z migdałami- warto zgłosić się na wizytę do laryngologa.
 
Czy wicinać migadałki?  


W większości przypadków, za problemy zdrowotne, odpowiedzialny jest migdałek gardłowy, który wraz z wiekiem zanika. U osób dorosłych przyczyną większości problemów związanych z infekcjami układu oddechowego są migdałki podniebienne. W przypadku dzieci, zabieg wycinania migdałków/ migdałka ma miejsce pomiędzy 3im a 12stym rokiem życia. W sytuacji gdy migdałki, przez dłuży czas są powiększone, prowadzą do problemów z oddychaniem, przełykaniem pokarmów i napojów, są bolesne warto zastanowić się czy nie byłoby lepiej gdyby zostały usunięte.

Przerost migdałków, w konsekwencji może prowadzić także do chorób uszu, problemów z prawidłową wymową, niedosłuchu, chorób nerek, serca czy stawów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Decyzje o wycięciu migdałków, zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych podejmuje laryngolog, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz wykonaniu badań.  
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze