Zaloguj
Reklama

Przyczyny i objawy zapalenia zatok przynosowych

Zatkany nos
Fot. Panthermedia
Zatkany nos
(0)
Zapalenie zatok przynosowych
Reklama

Zapalenie zatok przynosowych (łac. sinusitis paranasales) może pojawić się po zwykłym przeziębieniu. Przyczyn zapalenie zatok jest bardzo wiele i mogą one wystąpić u pacjentów w każdym wieku (od dzieci po osoby dorosłe i starsze). Pierwsze objawy stanu zapalnego zatok są przez większość pacjentów bagatelizowane, gdyż jak wiadomo mogą stanowić pozostałości po chorobie.

Zapalenie zatok przynosowych - Objawy i przebieg

Z czasem za wyjątkiem kataru pojawia się ból u nasady nosa i/lub czoła, ból i ucisk w okolicach głowy oraz nieprzyjemny zapach z ust. Objawy bólowe nasilają się np. podczas wstawania z łóżka czy przy pochylaniu się. Problemy z zatokami dotykają bardzo często osób chorujących na astmę a także alergików. Leczenie zapalenia zatok przynosowych jest trudne i często długotrwałe. Niestety gdy choroba ta pozostaje nieleczona może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych oraz powikłań takich jak: ropień mózgu czy zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych.

Jakie są objawy zaplenia zatok? Czy zapalenie zatok zawsze wymaga specjalistycznego leczenia? Czy istnieją sposoby zapobiegania zapaleniom zatok u ludzi?

Wszystko o zapaleniu zatok

Zatoki przynosowe (jamy powietrzne w obrębie czaszki) pełnią ważne funkcje w organizmie: modulują głos, amortyzują mózg przed urazami, nawilżają wdychane powietrze a także je ogrzewają. Przyczyn zapalenia zatok jest bardzo wiele, najczęściej spowodowane jest ono zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Problem ten dotyka w szczególności osoby chorujące na astmę, alergików i pacjentów z nieprawidłowościami w budowie anatomicznej nosa m.in.: skrzywienie przegrody nosowej. Bardzo często towarzyszą one osobą z przerostem migdałków podniebiennych i gardłowych. Rozwojowi tego schorzenia sprzyjają częste infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia odporności a także próchnica. Stan zapalny prowadzi  do wytwarzania wydzieliny, zatykającej ujście zatok.

Powietrze nie może swobodnie przepływać w związku z powyższym zaczynany odczuwać różne objawy.

Do najczęściej wymienianych zaliczamy:

  • ból oczu, obrzęk powiek oraz okolic wokół oczu,
  • ból w okolicy nasady nosa,
  • bóle i zawroty głowy,
  • obfita wydzielina z nosa (wodnista, ropna, gęsta),
  • podwyższona temperatura - złe samopoczucie,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • brak apetytu.

U wielu pacjentów występuje przewlekły kaszel, swędzenie w gardle oraz odkrzykiwanie. W przypadku zauważenia u siebie wyżej opisanych objawów należy zgłosić się do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze