Zaloguj
Reklama

Polip nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Chore zatoki
Fot. Panthermedia
Chore zatoki
(0)
Reklama

Polip to uwypuklenie błony śluzowej w kierunku jamy nosa. Widoczne są jako miękkie, szarawe, okrągłe zmiany średnicy do kilku centymetrów. Mogą występować pojedynczo lub w liczbie kilkunastu.

Występują często u pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych, w przebiegu alergii oraz są częstym objawem w przypadku mukowiscydozy.

Szczególnym typem jest polip choanalny, który występuje jednostronnie w okolicy ujścia zatoki szczękowej. Może rozrastać się przez nozdrza tylnego w kierunku części nosowej gardła.

Objawy i przebieg polipa nosa

Zwykle nie dają objawów klinicznych. Czasem pacjenci skarżą się na zaburzenie drożności nosa czy katar. Objawy w dużej mierze zależą lokalizacji, ilości i wielkości polipów. Jeśli chodzi o diagnostykę wykonuje się badania obrazowe, w tym najlepiej tomografię komputerową zatok oraz podstawowe badanie czyli rynoskopię.

Leczenie polipa nosa

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu polipów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Katedra i Klinika Chorób Uszu, Nosa, Gardła i Krtani Akademia Medyczna w Gdańsku.
    2. Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski

Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze